fbpx

A A A

Jak chronić oczy przed śniegiem?

Jak chronić oczy przed śniegiem?

Czy znasz uczucie pieczenia, swędzenia lub piasku pod powiekami podczas szaleństwa ferii zimowych? Jeśli tak, możesz mieć zespół suchego oka.

 

Ferie zimowe zbliżają się dużymi krokami! Narty, oscypki, zasłużony odpoczynek… Świetnie, ale niestety niekoniecznie zdrowe dla oczu. Miesiące zimowe potrafią być szczególnie trudne dla osób z zespołem suchego oka. Powietrze jest zimne i suche, przez co trudniej jest utrzymać ich prawidłowe nawilżenie. Jeśli do tego dodać słońce i wiatr – ryzyko przesuszenia dodatkowo wzrasta.

 

Jaki wpływ na oczy ma wiatr i słońce w śnieżny dzień?

 

Wiatr sprawia, że oczy szybciej wysychają. Łzy, które chronią rogówkę, szybciej parują, zwiększając poczucie wysuszenia. Jednocześnie, gdy jest zimno, wytwarzanie łez nasila się, aby zapewnić izolację cieplną. Takie nadmierne wydzielanie łez stanowi nieprawidłowość i na dłuższą metę może wpływać na jakość widzenia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia rogówki.

 

Nawet w najbardziej sprzyjających warunkach słońce jest szkodliwe dla oczu, a śnieg dodatkowo nasila to zagrożenie. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) odbite przez śnieg może powodować podrażnienie ich powierzchni. Należy mieć świadomość, że śnieg odbija 40–90% promieniowania UV i że wskaźnik UV zwiększa się o 10% z każdym 1000 m wysokości. Oczy stają się nadwrażliwe na światło i może pojawić się odczucie pieczenia oraz do stanu zapalnego w ich obrębie.

 

Nawet jeśli dzień nie jest słoneczny, promieniowanie UV przenika przez chmury, tak więc ochrona oczu jest potrzebna również przy zachmurzonym niebie.

 

Dlatego też należy koniecznie nosić okulary przeciwsłoneczne, aby zapewnić oczom najlepszą możliwą ochronę.

 

Jak dobrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne?

 

Prawdopodobnie będziemy pamiętać o zabraniu ze sobą okularów przeciwsłonecznych na urlop latem, ale nie zapominajmy, iż w przypadku ferii zimowych potrzebujemy ich równie mocno.

 

Aby możliwie skutecznie chronić oczy, zalecamy zwracać uwagę na stopień ochrony przed promieniowaniem UV. Najlepiej jest wybrać wysoki stopień ochrony, aby najlepiej zabezpieczyć oczy.

 

W grupie najwyższego ryzyka są niemowlęta, małe dzieci i osoby o jasnym kolorze oczu. Należy więc optymalnie dobrać ochronę.

 

Należy też dobrać odpowiedni typ okularów w zależności od sposobu korzystania z nich. W celu zapewnienia ochrony w górach należy wybrać okulary kategorii 3 lub 4.

 

Kategoria 4 przepuszcza tylko około 3–8% światła i jest zalecana tylko do aktywności, podczas których występuje silne narażenie na promieniowanie. W takich okularach zabronione jest na przykład prowadzenie samochodu.

 

Jeszcze jedną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest kolor szkieł. Okulary przeciwsłoneczne można traktować jako modną ozdobę ale priorytetem musi być ochrona oczu. Im ciemniejsze okulary, tym lepiej będą chronić oczy. Żółte i pomarańczowe odcienie podkreślają głębię i kontrast. Są zalecane tylko w przypadku mgły i pod koniec dnia.

 

Więcej informacji udzieli optyk, który pomoże dobrać właściwe okulary przeciwsłoneczne.

 

Jak najlepiej chronić oczu w śnieżną pogodę?

 

  • Należy dbać o nawodnienie: gdy poziom nawodnienia jest zbyt niski, organizmowi trudno jest zachować wilgotność oczu i kompensować jej utratę przy suchym powietrzu (około 1,5 do 2 litrów wody dziennie).
  • Aby uniknąć wysuszającego działania wiatru i słońca, należy wybrać przylegające okulary.
  • Nie powinniśmy ustawiać ogrzewania na zbyt wysoką temperaturę po powrocie do domu: temperatura pomiędzy 19°C a 21°C jest wystarczająca. Wyższa temperatura nasili objawy zespołu suchego oka.
  • Należy pamiętać o mruganiu powiekami, aby odpowiednio rozprowadzić łzy po powierzchni oka.
  • Należy stosować krople do oczu, aby skompensować niedobór naturalnych łez i nawilżyć oczy.
  • Warto unikać soczewek kontaktowych lub ograniczyć czas ich stosowania.

Więcej porad można znaleźć w naszej ulotce „Zespół suchego oka: pielęgnacja i profilaktyka”.

 

W PRZYPADKU WYSTĘPOWANIA OBJAWÓW ZESPOŁU SUCHEGO OKA NALEŻY UDAĆ SIĘ DO OKULISTY.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?