fbpx

A A A

Zespół suchego oka, a soczewki kontaktowe

soczewki kontaktowe

Czy stosowanie soczewek kontaktowych powoduje suchość, pieczenie lub zmęczenie oczu? Jeśli tak, możesz cierpieć na zespół suchego oka.

 

Wiele osób wybiera soczewki kontaktowe – z przyczyn praktycznych lub estetycznych. Mają one z pewnością wiele zalet, ale mogą też powodować podrażnienie i suchość oczu. Nie oznacza to, że trzeba z nich zrezygnować na rzecz okularów, ale osoby z zespołem suchego oka powinny zastanowić się, czy soczewki nie przyczyniają się do wzmożenia ich objawów.

 

Dlaczego soczewki mogą powodować ZSO?

 

Oczy powinny stale być nawilżane. Powierzchnię oka osłania warstwa łez, która ma zadanie ochronne, natleniające i zwilżające.

 

Soczewki kontaktowe nakładane są bezpośrednio na tę warstwę, na rogówkę i tęczówkę. Jeśli ilość płynu nie jest wystarczająca, warstwa łez nie będzie już chronić oka. Oczy nie będą wystarczająco nawilżone i dojdzie do wysuszenia ich ochronnej warstwy.

 

Ponadto podczas noszenia soczewek rogówka może nie otrzymywać wystarczającej ilości tlenu z powietrza. Oko nie „oddycha”, co dodatkowo przyczynia się do ryzyka zespołu suchego oka.

 

Istnieje kilka przyczyn, dla których soczewki kontaktowe mogą podrażniać powierzchnię oka:

 

  • Mogą nie być dopasowane do wady wzroku lub zakrzywienia powierzchni oka.
  • Mogą być niskiej jakości i pochłaniać dużą ilość łez.

Prawidłowy dobór soczewek jest więc bardzo ważny, zwłaszcza u osób z objawami wskazującymi na to schorzenie.

 

Jakie soczewki są najlepsze w przypadku ZSO?

 

Miękkie czy twarde?

 

Około 90% użytkowników wybiera soczewki miękkie. Są one jednak hydrofilowe, co oznacza, że wykazują powinowactwo do wody i mogą działać jak gąbka, pochłaniając łzy.

 

Twarde soczewki są więc lepszym wyborem u osób z zespołem suchego oka, ponieważ w znacznie mniejszym stopniu pozbawiają oczy nawilżenia ze strony łez. Dużo trudniej jednak jest się do nich przyzwyczaić: może to trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy.

 

Osoby, którym nie pasują twarde soczewki, mogą skorzystać z soczewek nowej generacji, wykonanych z hydrożelu silikonowego i opracowanych specjalnie z myślą o zespole suchego oka. Takie soczewki zapewniają nawet pięciokrotnie lepszy dostęp tlenu do rogówki.

 

Należy zwracać uwagę na zawartość wody!

 

Zawartość wody to termin oznaczający procentowy udział wody w składzie soczewki. Soczewki kontaktowe o niższej zawartości wody są lepsze dla osób z zespołem suchego oka. Im większa zawartość wody, tym więcej wody wymaga soczewka, a więc będzie wchłaniać więcej płynu z powierzchni oka. Wybór soczewki o niższej zawartości wody zmniejsza ryzyko suchości oczu spowodowanej wchłanianiem łez.

 

Mam zespół suchego oka. Jakie soczewki wybrać? Jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne?

 

W przypadku suchości oczu zaleca się soczewki jednodniowe. Jako, że są one wymieniane każdego dnia, nie ma ryzyka odkładania się zabrudzeń na ich powierzchni, a więc do oka nie będą wnikały bakterie.

 

O czym trzeba pamiętać podczas noszenia soczewek?

 

  • Należy pamiętać, aby nie nosić ich dłużej niż jest to zalecane na opakowaniu produktu.
  • Nie wolno spać w soczewkach: może to spowodować powikłania i nasilać objawy suchości oczu.
  • Należy często mrugać, aby rozprowadzać warstwę łez na powierzchni oka.
  • Zalecane jest stosowanie soczewek jednodniowych. Jeśli nie jest to możliwe, warto sterylizować pojemnik na soczewki, aby zapobiec namnażaniu się bakterii, i czyścić soczewki odpowiednim roztworem po każdym użyciu.
  • Aby krótkoterminowo kompensować utratę nawilżenia oczu, warto stosować sztuczne łzy, dobierając produkt niezawierający konserwantów.
  • Należy pamiętać o ochronie oczu przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, jak klimatyzacja, dym papierosowy czy wiatr.
  • Podczas pracy przy komputerze lub oglądaniu telewizji warto zdecydować się na okulary.

Więcej informacji o tym, jak ograniczyć skutki suchego oka, można znaleźć w naszym artykule informacyjnym „Zespół suchego oka i profilaktyka zdrowotna„.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?