fbpx

A A A

Gradówka, jęczmień, zapalenie powiek… Wszystko, co powinieneś wiedzieć o chorobach powiek

maladie-des-paupières

Gradówka, jęczmień, zapalenie powiek – czy wystąpiły kiedyś u Ciebie? Te choroby powiek są blisko powiązane z zespołem suchego oka. Różnice między nimi postaramy się wyjaśnić w tym artykule.

 

Gradówka

 

Gradówka jest stanem zapalnym powieki wokół gruczołów tarczkowych. Gruczoły te znajdują się po wewnętrznej stronie powiek i wydzielają lipidy (olej), stanowiące składnik łez i zapobiegające ich parowaniu. Jeśli wydzielany płyn jest zbyt gęsty – gruczoły mogą się zapychać lub ulec całkowitemu zablokowaniu. Wraz z gromadzeniem się oleju dochodzi do obrzęku, który tworzy wówczas niewielkie opuchnięcie/wzniesienia nazywane gradówkami.

 

Jęczmień

 

W odróżnieniu od gradówki jęczmień jest spowodowany zakażeniem bakteriami (przeważnie Staphylococcus aureus). Jęczmień tworzy się na krawędzi powiek i przypomina nieco czyrak. Cechuje się obrzękiem i białą plamką, na środku której znajduje się rzęsa. Przeważnie taki obrzęk występuje w jednym miejscu na powiece, jednak może czasem dojść do zajęcia całej powieki.

 

Nużeniec

 

Nużeniec to niewielkie roztocze żyjące wśród rzęs. Jeśli liczba nużeńców jest zbyt duża, mogą powodować różne problemy oczu. Ryzyko zarażenia nużeńcami wzrasta wraz z wiekiem. Należy podkreślić, że występowanie nużeńców u zdrowej osoby nie stanowi nieprawidłowości. Należy jednak dbać o powieki, aby uniknąć namnażania roztoczy przy cebulkach rzęs.

 

Zapalenie powiek

 

Istnieje też możliwość wystąpienia zapalenia powiek, m.in. na tle zakaźnym, alergicznym, dermatologicznym (trądzik różowaty, łuszczyca, egzema) lub łojotokowym. Przyczyna może leżeć w skórze, gruczołach tarczkowych lub obu tych narządach. W rezultacie zapalenie powiek jest często powiązane z co najmniej jedną spośród wymienionych powyżej chorób. Jest to schorzenie występujące powszechnie zarówno u dorosłych, jak u dzieci.

 

Powiązanie z zespołem suchego oka

 

Jedną z konsekwencji chorób powiek jest parowanie łez i suchość oczu. Z powodu stanów zapalnych powiek gruczoły tarczkowe nie mogą już działać prawidłowo. W rezultacie gruczoły te wytwarzają mniej lipidów lub lipidy te są gorszej jakości. Odgrywa to decydującą rolę w zdolności oka do ograniczania parowania i utrzymywania dobrej jakości łez.

 

Jakie są objawy zespołu suchego oka?

 

  • poczucie suchości, swędzenie, pieczenie, uczucie piasku w oczach,
  • nadmierne łzawienie lub brak łez,
  • trudności z noszeniem soczewek kontaktowych przez dłuższy czas,
  • trudności z otwarciem oczu rano (sklejanie powiek),
  • wrażliwość na światło, wiatr lub dym,
  • zmęczenie oczu i nieostre widzenie.

Należy pamiętać, że ZSO bywa również bezobjawowe.

 

Ważny aspekt dot. higieny powiek

 

Regularna higiena powiek jest niezbędna w kwestii zapobiegania mnożeniu się bakterii, a tym samym chorobom oczu. Ponadto codzienne dbanie o powieki ogranicza skutki ich suchości, a także zapobiega blokowaniu gruczołów tarczkowych, poprawia jakość łez i uśmierza objawy. Jest to więc niezwykle istotne dla zachowania zdrowia oczu. Oto schemat codziennej pielęgnacji:

  • Ogrzać oczy nakładając maskę lub ciepły kompres (5-10 minut).
  • Masować powieki, aby poprawić jakość wydzieliny gruczołów Meiboma.
  • Oczyścić krawędź powiek jałowym wacikiem, odpowiednim do codziennego oczyszczania rzęs i skóry wrażliwej, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

 

W PRZYPADKU WYSTĘPOWANIA OBJAWÓW ZESPOŁU SUCHEGO OKA NALEŻY UDAĆ SIĘ DO OKULISTY.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?