Czy w okresach nasilenia objawów zespołu suchego oka zaobserwowałeś/aś u siebie objawy rozdrażnienia i zdenerwowania?
Warto pamiętać, że istnieje dwojaki związek między stresem i zespołem suchego oka. To ostatnie schorzenie jest przewlekłe i może być bardzo dolegliwe, ograniczając wytwarzanie łez i wywołując podrażnienie powierzchni oczu, co negatywnie wpływa na jakość naszego życia i osobisty dobrostan. Z drugiej strony, utrzymujący się stres źle wpływa na stan naszego wzroku i sprzyja rozwojowi zespołu suchego oka.
Jak zespół suchego oka wywołuje u nas stres?
Zespół suchego oka (ZSO) obniża jakość codziennego funkcjonowania i tym samym zwiększa poziom stresu, co może utrudniać, a nawet uniemożliwiać wykonywanie prostych codziennych czynności:
- ZSO utrudnia czytanie, pracę przy komputerze, oglądanie TV, uprawianie sportu na zewnątrz;
- Zwiększa wrażliwość, a nawet powoduje nadwrażliwość na światło;
- Wywołuje nieprzyjemne odczucia podczas całodziennego noszenia soczewek kontaktowych, maseczki, chodzenia w makijażu;
- Powoduje zaburzenia snu wskutek nadmiernego wysychania oczu.
Tego rodzaju dolegliwości mogą niekiedy spowodować przestoje w pracy, a w najostrzejszych przypadkach doprowadzić do rozwoju depresji. Pacjenci wpadają w błędne koło, a rozwój zespołu suchego oka uderza w ich życie zawodowe i osobiste.
Czy stres może wpływać na nasz wzrok?
Nasze organizmy oczywiście reagują na stres. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że stres oddziałuje także na nasze oczy.
Negatywne skutki stresu w odniesieniu do zdrowia oczu zależą od poziomu napięcia psychicznego oraz indywidualnych predyspozycji. W sytuacji stresu nasze źrenice rozszerzają się w sposób naturalny. Jednak utrzymujące się zdenerwowanie i stałe rozszerzenie źrenic może doprowadzić do wystąpienia nadwrażliwości oczu na światło, wywołać ich zmęczenie i zaburzenia ostrości widzenia.
W większości przypadków tego typu nieprawidłowości są krótkotrwałe i nie pociągają za sobą uszczerbku na zdrowiu. Jednak długotrwały stres może wywołać liczne powikłania.
Jak złagodzić objawy zespołu suchego oka i obniżyć poziom stresu?
Oto kilka naszych podpowiedzi:
- Zmniejsz narażenie na czynniki środowiskowe zaostrzające zespół suchego oka: ogranicz przebywanie na silnym słońcu (noś odpowiednie okulary słoneczne), wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych; przebywanie w suchym środowisku, w obecności dymu tytoniowego i w pomieszczeniach klimatyzowanych.
- W przypadku konieczności długotrwałego spoglądania na ekrany urządzeń elektronicznych stosuj się do kilku zasad:
- Utrzymuj ekran wybranego urządzenia w odpowiedniej odległości od oczu: 40 cm w przypadku telefonu, 60-80 cm w przypadku komputera oraz 4-5 m w przypadku telewizora.
- Zawsze używaj okularów (jeśli je nosisz z powodu wady wzroku).
- Przestrzegaj zasady, że co 20 minut przenosisz wzrok na obiekt odległy o co najmniej 6 m od siebie, na co najmniej 20 sekund.
- Pamiętaj, by mrugać co 4-6 sekund.
- Nie pracuj w nieoświetlonym pomieszczeniu.
- Zalecane jest, by zamiast soczewek kontaktowych używać klasycznych okularów.
- Uprawiaj sport i zdrowo się odżywiaj, to pozytywnie wpływa na twoje oczy.
Więcej informacji znajdziesz w sekcji suche oko i działanie zapobiegawcze.
Jeśli przyjmujesz leki, zawsze zapoznawaj się z ulotką dołączoną do opakowania; poinformuj też lekarza o swoich dolegliwościach związanych z zespołem suchego oka. Nigdy nie przerywaj zażywania leków bez konsultacji ze swoim lekarzem.
Aby zwiększyć nawilżenie oczu, możesz wykorzystać „sztuczne łzy” lub krople do oczu dostępne bez recepty. Sztuczne łzy to jeden ze sposobów leczenia stosowanych w przypadku zespołu suchego oka. Aby zmniejszyć ryzyko zakażeń i podrażnień zalecamy stosowanie kropli niezawierających środków konserwujących oraz podawanych w jednorazowych dawkach. Można stosować je tak często, jak to konieczne, zarówno 1-2 razy dziennie, jak i kilkanaście razy na godzinę. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, skontaktuj się ze swoim farmaceutą.
JEŚLI PROBLEMY Z OCZAMI NIE USTĘPUJĄ, SKONSULTUJ SIĘ ZE SWOIM OKULISTĄ.