Czy kiedykolwiek podczas czytania miałeś/-aż wrażenie, że oczy są suche, a nawet mrowią? Czytanie, podobnie jak korzystanie z ekranów, może zmniejszyć częstotliwość mrugania, co prowadzi do wysuszenia oczu.
Suchość oczu występuje, gdy oczy nie wytwarzają wystarczającej ilości łez wysokiej jakości, lub gdy łzy zbyt szybko wyparowują. Długotrwałe czytanie może pogorszyć ten problem, ponieważ kiedy jesteśmy bardziej skoncentrowani, mrugamy rzadziej lub tylko częściowo. Zmniejszenie częstotliwości mrugania i mruganie niecałkowite mogą skutkować suchością oczu.
Rola mrugania
Mruganie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia oczu, szczególnie w przypadku ich wysuszenia. Czytając lub korzystając z ekranów, często mimowolnie zmniejszamy częstotliwość mrugania. Jeszcze gorzej jest w sytuacji silnej koncentracji, która powoduje zmniejszenie liczby mrugnięć na minutę. Pogorszeniu ulega również jakość mrugania, bo mrugając, nie zamykamy oczu całkowicie.
Mruganie pobudza gruczoły Meiboma w naszych powiekach do wydzielania lipidów tworzących łzy. Mruganie odgrywa ważną rolę w utrzymaniu dobrej jakości łez i równomiernym rozprowadzaniu ich po powierzchni oka, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia i chroni rogówkę.
Kiedy zmniejsza się częstotliwość i jakość mrugania, oczy są słabiej nawilżone, co może prowadzić do nadmiernego wyparowywania łez, a w konsekwencji do suchości oczu. Dlatego regularne mruganie jest tak istotne. Idealna częstotliwość mrugania to 15 razy na minutę (czyli jedno mrugnięcie co cztery sekundy).
Jak dbać o oczy podczas czytania?
- Regularne przerwy
Zatracając się we wciągającej książce, łatwo zapomnieć o całym świecie. Ważne jest jednak, by robić regularne przerwy i dać oczom odpocząć. Stosuj zasadę 20-20-20: co 20 minut patrz na coś oddalonego o 20 stóp (około 6 metrów) przez co najmniej 20 sekund. Pomaga to zmniejszyć zmęczenie oczu.
- Ćwiczenie mrugania
Zapobieganie suchości oczu podczas czytania często polega na utrzymywaniu normalnej częstotliwości mrugania. Regularne ćwiczenia mrugania mogą pomóc zmniejszyć uczucie suchości oczu. Wykorzystuj regularne przerwy na ćwiczenia mrugania. Zamknij oczy na 3 sekundy, następnie mocno zaciśnij powieki na 3 sekundy i otwórz oczy na 3 sekundy. Ćwiczenie to możesz wykonać 5 razy z rzędu, kilka razy dziennie. Kliknij tutaj, aby obejrzeć nasz tutorial.
- Odpowiednie oświetlenie
Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu suchości oczu. Upewnij się, że w otoczeniu jest wystarczająca ilość światła, chociaż nie powinno ono odbijać się bezpośrednio od strony. Unikaj także zbyt jasnych ekranów, ponieważ bardziej męczą oczy.
- Mniej ekranów
Jeśli czytasz na urządzeniach elektronicznych takich jak e-czytniki czy tablety, zmniejsz jasność ekranu i zastosuj filtry przeciwodblaskowe. Niebieskie światło emitowane przez te urządzenia może przyczyniać się do zmęczenia i suchości oczu.
- Książki z dużą czcionką
Wybór książek z większym rozmiarem czcionki może pomóc w zmniejszeniu objawów suchości oczu występujących podczas czytania. Wydawcy coraz częściej oferują książki z dostosowaną wielkością czcionki, co ułatwia czytanie, zwłaszcza osobom cierpiącym na zespół suchego oka, ponieważ oczy mniej się męczą. Większe litery zapewniają większy komfort czytania. Aby zadbać o zdrowie oczu i czerpać większą przyjemność z czytania, przy zakupie książek weź pod uwagę rozmiar czcionki.
- Okulary z komorą nawilżającą
W przypadku ciężkiej postaci zespołu suchego oka inwestycja w okulary z komorą nawilżającą może skutecznie ułatwiać czytanie. Okulary te zostały zaprojektowane tak, aby utrzymywać optymalny poziom nawilżenia okolicy oczu, co spowalnia proces parowania łez. Okulary te tworzą komfortowy mikroklimat, redukując uczucie suchości i zapobiegając zmęczeniu oczu. Niezależnie od tego, czy uwielbiasz czytać, czy spędzasz dużo czasu przed ekranem, dzięki takim okularom zadbasz o oczy, jednocześnie ciesząc się ulubionymi zajęciami. Istnieją jednak inne metody leczenia suchego oka, łagodzące objawy na kilka miesięcy, takie jak IPL (intensywne światło pulsacyjne).
W RAZIE PROBLEMÓW Z SUCHOŚCIĄ OCZU, NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z OKULISTĄ.