Czy po operacji oka korygującej wadę wzroku lub usuwającej zaćmę dotknął cię zespół suchego oka?
Jeśli tak, to wiedz, że nie jesteś wyjątkiem!
Operacja usunięcia zaćmy to jedna z najczęściej przeprowadzanych we Francji operacji, ocenia się, że corocznie przechodzi ją niemal milion osób (w 2017 roku wykonano ich w tym kraju 825 tys., podczas gdy w 2009 było to 573 tys.). Co więcej, w 2020 roku liczba takich zabiegów znacząco wzrosła, co wynikało z odczuwanej powszechnie niewygody związanej z jednoczesnym noszeniem maseczek ochronnych i okularów.
Niewątpliwą korzyścią z poddania się tego rodzaju operacji jest szybka poprawa widzenia. Jednak tak jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej, z jej przeprowadzeniem wiązać się może wystąpienie działań niepożądanych, o których pacjent zawsze powinien zostać poinformowany.
Według francuskiej ANSM (Agence Nationale de Sécurité du Médicament et des Produits de Santé), najczęściej występującym skutkiem ubocznym jednej z wymienionych powyżej operacji jest wystąpienie zespołu suchego oka, w postaci przejściowej lub utrzymującej się stale. Zagrożeni są zarówno pacjenci u których występowały objawy tego schorzenia jeszcze przed operacją, jak i ci u których objawy wcześniej nie występowały.
Dlaczego?
Chirurgia korygująca wadę wzroku lub usunięcie zaćmy wymagają nacięcia rogówki, co uszkadza liczne zlokalizowane w niej zakończenia nerwowe. Nacięcie znosi odruch, który w wypadku podrażnienia rogówki prowadzi do zwiększonej produkcji łez w gruczołach łzowych, co z kolei na kilka sposobów zaburza stabilność filmu łzowego i powierzchni oka:
– zwiększa parowanie łez
– zmniejsza wydzielanie filmu łzowego
– zmniejsza stabilność łez
Suchość oka ustępuje zwykle w miarę gojenia się i regeneracji nerwów, na ogół w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Jeśli nie dojdzie jednak do pełnego wygojenia, suchość oka może się utrzymywać dłużej.
Dlaczego film łzowy jest tak ważny?
Film łzowy spełnia szereg istotnych funkcji, m.in. odżywia rogówkę, działa smarująco oraz antybakteryjnie, a także – na co warto zwrócić uwagę – aż w 70% odpowiada za jakość widzenia.
Dlatego też, zanim podejmiesz decyzję o poddaniu się zabiegowi chirurgicznemu, porozmawiaj ze swoim okulistą na temat wszelkich dolegliwości dotyczących twoich oczu.