fbpx

A A A

Sześć porad podróże

Transports

Wreszcie nadszedł letni sezon urlopowy, ale czy podczas podróży nie zdarza się, że twoje oczy są przesuszone, zaczerwienione lub swędzące?

 

Podróże mogą być istotnym czynnikiem wzmożonej suchości oka. Klimatyzacja, soczewki kontaktowe, niepełne mruganie… Istnieje wiele przyczyn, dla których oczy przesuszają się podczas podróży. Niezależnie od tego, czy podróżujesz samolotem, pociągiem czy samochodem, przestrzegaj poniższych porad, aby ograniczyć konsekwencje zespołu suchego oka.

 

  1. Nie kieruj nawiewu klimatyzacji w stronę oczu

Klimatyzacja może powodować suchość oczu. Łzy składają się z wody i oleju. Warstwa wodna nawilża, odżywia i natlenia rogówkę. Ponadto łzy tworzą barierę chroniącą oko. Klimatyzacja przyspiesza parowanie łez i warstwa wodna stopniowo zanika. W rezultacie oczy przesuszają się.

 

Jest więc niezwykle istotne, aby nie kierować nawiewu klimatyzacji w stronę oczu i ustawiać klimatyzację na najniższy możliwy poziom.

 

  1. Stosuj sztuczne łzy

Aby zapobiec parowaniu łez, zalecamy stosowanie sztucznych łez. Najlepiej zakroplić je tuż przed wyjazdem. Są one dostępne w postaci kropel do oczu i kompensują niedobory łez. Utrzymują nawilżenie oczu i zapobiegają nieprzyjemnym objawom.

 

  1. Rób sobie przerwy

Zrób przerwę dla oczu. W tym czasie wykonuj ćwiczenia na mruganie. Gdy jesteśmy na czymś bardzo skupieni, mrugamy rzadziej, co prowadzi do suchości oczu. Mruganie rozprowadza warstwę łez i tym samym nawilża oczy. Poniżej podano przykłady zalecanych ćwiczeń:

 

  • Zamknij oczy i policz do trzech;
  • Zaciśnij powieki i policz do trzech;
  • Otwórz oczy i policz do trzech.

Polecamy na tutorial, który można znaleźć tutaj.

 

  1. Dbaj o nawodnienie organizmu

Wszyscy wiemy, że nawodnienie jest niezbędne dla zdrowia. Przypominamy też, że łzy składają się w 98% z wody. Jeśli organizm nie jest wystarczająco nawodniony, zacznie korzystać z tych rezerw. Oznacza to, że należy zapewniać nawodnienie organizmu, aby móc utrzymać nawilżającą oczy warstwę łez. Zalecana ilość to 1,5 do 2 litrów wody dziennie, ale należy tę ilość dostosować do temperatury otoczenia i aktywności.

 

  1. Wybierz okulary

Soczewki kontaktowe mogą być istotnym czynnikiem dla suchości oka. Są umieszczane na warstwie łez, co utrudnia dostarczanie niezbędnego tlenu rogówce, przez co potrzebuje ona większej ilości łez do zachowania nawilżenia. Wraz z wchłanianiem łez przez rogówkę oczy stają się mniej nawilżone, dając objawy zespołu suchego oka.

 

Ponadto, jeśli soczewki kontaktowe nie są idealnie dopasowane do kształtu rogówki, stosowany jest niskiej jakości produkt do czyszczenia lub nie są one czyszczone regularnie, objawy zespołu suchego oka mogą dodatkowo się nasilić. Aby zmniejszyć to ryzyko, warto na czas podróży zastąpić soczewki kontaktowe okularami.

 

  1. Noś okulary przeciwsłoneczne

Latem nasilenie światła jest bardzo duże i może być ono oślepiające. Osoby z zespołem suchego oka bywają bardzo wrażliwe na światło. Aby chronić oczy przed tak mocnym światłem i promieniowaniem UV, zalecamy noszenie okularów przeciwsłonecznych. Należy wybrać odpowiedni model. Poniżej kilka porad, jak to zrobić.

 

Zaciemnienie okularów nie jest dobrym wskaźnikiem filtrowania światła słonecznego. Ciemne okulary ograniczą światło widoczne, ale mogą nie chronić przed promieniowaniem UV. O tym, czy okulary skutecznie je filtrują, decyduje ich jakość i materiał, z którego są wykonane.

 

Należy zwrócić uwagę na wskaźnik ochrony. Jest ona oceniane w skali od 0 do 4, gdzie 0 odpowiada najniższej ochronie, a 4 odpowiada najwyższej ochronie.

 

Należy unikać kategorii 0 i 1. Kategoria 2 nie chroni przed promieniowaniem UV, ale jest odpowiednia na wieczory lub pochmurne dni. Na plażę, nad morze lub w góry najlepsze będą okulary kategorii 3. Kategoria 4 zapewnia 100% ochronę przed promieniowaniem UV i jest zalecana podczas aktywności, w których jest się narażonym na nietypowo wysoki poziom jasności. Nie wolno stosować takich okularów podczas jazdy, ponieważ m.in. w tunelach widoczność będzie niewielka.

 

Więcej porad można znaleźć w naszej ulotce Suche oczy: pielęgnacja i profilaktyka”.

 

JEŚLI PROBLEM SIĘ UTRZYMUJE, NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z OKULISTĄ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?