fbpx

A A A

5 codziennych praktyk, aby ograniczyć objawy suchego oka

5-réflexes-au-quotidien-pour-limiter-les-yeux-secs (1)

Czy wiesz, jakie nawyki powinieneś regularnie stosować, aby ograniczyć objawy związane z zespołem suchego oka? W tym artykule proponujemy kilka wskazówek, które na co dzień poprawią jakość Twojego życia.

 

Czym jest zespół suchego oka?

 

Suche oko, znane również jako zespół suchego oka, to bardzo powszechna dolegliwość – jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji okulistycznych – występuje w kilku formach.

 

Po pierwsze, mamy postać z niedoborem warstwy wodnej filmu łzowego, spowodowaną spadkiem produkcji łez.

 

Warto zauważyć, że łzy są niezbędne do utrzymania nawilżenia powierzchni oka, pomagają także w zapobieganiu infekcjom. Składają się one nie tylko z warstwy wodnej (wody), ale także z warstwy lipidowej (tłuszczowej) i warstwy mucynowej (adhezyjnej).

 

Postać ZSO polegająca na zbyt szybkim odparowywaniu warstwy wodnej łez, związana jest z dysfunkcją gruczołów Meiboma (MGD). Te gruczoły produkują warstwę lipidową łez, która jest niezbędna do zapobiegania ich zbyt szybkiemu odparowywaniu. Gdy gruczoły Meiboma nie funkcjonują prawidłowo, jakość warstwy lipidowej się zmienia, co może nasilać objawy suchego oka i związany z nimi dyskomfort.

 

Kolejnym rodzajem zaburzenia filmu łzowego jest tzw. mieszany typ suchego oka. Charakteryzuje się on połączeniem innych dwóch form, czyli zmniejszeniem produkcji łez i słabą jakością wydzielania lipidów z gruczołów Meiboma.

 

Jakie są objawy?

 

Suche oko może objawiać się wieloma symptomami, w tym uczuciem pieczenia lub kłucia, zaczerwienieniem lub podrażnieniem oczu, uczuciem piasku pod powiekami, niewyraźnym widzeniem, zmęczeniem oczu oraz zwiększoną wrażliwością na światło. Te objawy różnią się intensywnością w zależności od osoby i mogą być nasilone w suchym lub zakurzonym środowisku.

 

Ważne jest wczesne rozpoznanie objawów, aby skutecznie poradzić sobie z suchym okiem. Wczesna diagnoza pozwoli zapobiegać długoterminowym powikłaniom i utrzymać optymalny komfort widzenia bez wpływu na jakość życia.

 

Pięć wskazówek, aby zmniejszyć objawy suchego oka.

 

Suche oczy mogą mieć ciągły negatywny wpływ na codzienne życie, obniżając nasz komfort widzenia oraz produktywność. Aby załagodzić ten problem, przedstawiamy kilka prostych nawyków, które mogą pomóc zmniejszyć uciążliwość objawów ZSO. Włącz te pięć nawyków do swojej codziennej rutyny, aby ograniczyć objawy związane z zespołem suchego oka:

 

  • Utrzymuj higienę powiek. Odpowiednia higiena brzegów powiek pomaga zapobiegać zatykaniu się gruczołów Meiboma. Skuteczna higiena powiek obejmuje kilka kroków: podgrzewanie, masaż, mruganie i czyszczenie. Więcej informacji znajdziesz w naszym samouczku, klikając tutaj.

 

  • Rób regularne przerwy podczas korzystania z ekranów. Jeśli spędzasz długie godziny przed komputerem, smartfonem lub telewizorem, rób regularne przerwy, aby oczy mogły odpocząć. Stosuj zasadę 20-20-20. Co 20 minut spójrz na coś oddalonego o 20 stóp (około 6 metrów) na co najmniej 20 sekund.

 

  • Mrugaj regularnie. Kiedy mrugasz, równomiernie rozprowadzasz film łzowy po powierzchni oczu, pomagając utrzymać ich odpowiednie nawilżenie. Jeśli pracujesz przy ekranie komputera lub w środowisku, w którym rzadziej mrugasz, rób regularne ćwiczenia mrugania, aby uniknąć uczucia suchych oczu (aby obejrzeć nasz samouczek, kliknij tutaj).

 

  • Unikaj suchych środowisk. Suche powietrze, systemy grzewcze i klimatyzacja mogą nasilać suche oko. Używaj nawilżacza w domu lub biurze, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.

 

  • Prowadź zdrowy styl życia. Kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się w tłustych rybach, orzechach i nasionach, mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i wspierać zdrową produkcję łez. Włącz do swojej diety pokarmy bogate w omega-3, aby poprawić zdrowie oczu. Ważne jest również utrzymanie właściwego nawodnienia. Odwodnienie może przyczyniać się do suchego oka. Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody w ciągu dnia, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie (między 1,5 a 2 litry wody dziennie).

 

Włączając te pięć prostych nawyków do swojej codziennej rutyny, możesz ograniczyć nieprzyjemne objawy i utrzymać zdrowie swoich oczu.

 

>> Aby uzyskać więcej wskazówek na temat suchego oka i sposobów jego zapobiegania, kliknij tutaj.

 

W przypadku wystąpienia objawów suchego oka zalecamy konsultację z lekarzem okulistą, aby uzyskać porady i leczenie dostosowane do Twojej specyficznej sytuacji.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?