A A A

5 zagrożeń wynikających z pocierania oczu

5-risques-de-se-frotter-les-yeux

Czy często pocierasz swoje oczy? Powinieneś wiedzieć, że może to prowadzić do kilku problemów, które wyjaśniamy w tym artykule.

 

Pocieranie oczu nie jest pozbawione konsekwencji, pomimo że jest codziennym gestem, który ludzie wykonują nieświadomie, na przykład po przebudzeniu lub podczas siedzenia przed komputerem.

 

Regularne swędzenie oczu może być powodowane przez wielu czynników zewnętrznych. Zanieczyszczenie powietrza, zmęczenie czy alergie skutkują chęcią potarcia oczu. Pocierając oczy zazwyczaj czujemy się dobrze, ale nie powinniśmy zapominać, że nasze oczy są bardzo wrażliwe. Jakie są więc zagrożenia związane z pocieraniem oczu?

 

Niebezpieczne jest powtarzanie tej czynności, ponieważ wywieramy wtedy znaczny nacisk na rogówkę, co  może prowadzić do zaburzeń widzenia i deformacji rogówki.

 

1) Stożek rogówki

 

Pocieranie oczu może powodować ścieńczenie i zniekształcenie rogówki. Stan ten nazywany jest stożkiem rogówki – sferyczna z natury rogówka przyjmuje wtedy kształt stożka. Jest to choroba rogówki, która jest nieodwracalna i może prowadzić do znacznego upośledzenia wzroku. Rogówka odgrywa ważną rolę w widzeniu. Przekazuje ona promienie świetlne do soczewki i dzięki temu zapewnia wyraźny obraz.

 

Stożek rogówki może powodować wiele dolegliwości, takich jak:

 

– Niewyraźne widzenie

– Postępujący astygmatyzm lub krótkowzroczność

– Wysoka wrażliwość na światło

– Jeśli deformacja jest zbyt duża, rogówka może zostać rozerwana

– Trudności w zamykaniu powiek

 

W skrajnych przypadkach zbyt częste pocieranie oczu może doprowadzić nawet do operacji przeszczepu rogówki.

 

2) Czerwone oczy

 

Małe naczynia krwionośne mogą pękać podczas pocierania oczu, prowadząc do powstania niewielkich wylewów podspojówkowych. Nasze oczy są wtedy osłabione i stają się czerwone.

 

3) Zadrapania

 

Ciała obce mogą dostać się pod powieki i powodować mikrozarysowania na rogówce. Jeśli dojdzie do urazu rogówki, nie należy trzeć oczu, gdyż pogorszy to sytuację. Mikrozarysowania mogą skutkować:

 

– Uczuciem dyskomfortu w oku

– Niewyraźnym lub zniekształconym widzeniem

– Wrażliwością na światło

– Bardzo łzawiącymi oczyma

 

Jeśli uraz jest niewielki, dolegliwości zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu 24 – 48 godzin. Istnieją jednak poważniejsze przypadki, które muszą być rozwiązane z pomocą lekarza okulisty.

 

4) Bakterie

 

Pocieranie oczu rękami może powodować także infekcje bakteryjne. W ciągu dnia nasze ręce mają kontakt z wieloma przedmiotami i pomimo regularnego mycia, nadal pozostaje na nich wiele mikroorganizmów np. bakterii. Niestety bakterie nie są widoczne gołym okiem, dlatego lepiej nie dotykać oczu, aby ograniczyć ryzyko infekcji.

 

5) Suche oczy

 

Pocieranie oczu wysusza je i może powodować objawy Zespołu Suchego Oka. Jak wspomniano wcześniej, gdy cierpisz na stożek rogówki, może być trudniej zamknąć powieki. Jeśli oczy pozostają nie do końca zamknięte, ich powierzchnia staje się wysuszona, co utrudnia mruganie.

 

Kilka wskazówek dotyczących zapobiegania stożkowi rogówki.

 

  • Jeśli masz dolegliwości w postaci swędzenia oczu, lecz przyczynę swędzenia:
  1. Jeśli jest to alergia, wykonaj badanie alergologiczne.
  2. Jeśli jest to zła korekcja optyczna, używaj odpowiednich okularów, aby uniknąć zmęczenia wzroku.
  • Jeśli chęć pocierania oczu jest zbyt duża, pociągnij lekko po zewnętrznej stronie powiek, a następnie zamrugaj bardzo mocno kilka razy, aby nawilżyć rogówkę.
  • Jeśli u dzieci lub młodzieży występuje astygmatyzm, należy koniecznie wykonać badanie w kierunku stożka rogówki.
Kilka wskazówek, aby zapobiec dolegliwościom związanych z suchym okiem.

 

  • Higiena jest ważnym krokiem w profilaktyce Zespołu Suchego Oka. Po pierwsze, należy pamiętać o regularnym myciu rąk. Warto także uczynić higienę powiek, częścią swojej codziennej rutyny. Pierwszym krokiem powinno być ogrzanie powiek za pomocą maski rozgrzewającej lub ciepłych kompresów. Następnie, delikatny masaż powieki (z góry na dół w przypadku górnej powieki i z dołu do góry w przypadku dolnej powieki). Na koniec warto pamiętać o oczyszczeniu powiek chusteczkami odpowiednimi do suchych oczu. Dzięki temu usunięte zostanie słabej jakości meibum, które wydobyło się z gruczołów dzięki poprzednim krokom.

 

  • Istotny jest również styl życia. Zbilansowana dieta przyczynia się do dobrego samopoczucia Twoich oczu poprzez dostarczanie niezbędnych witamin i minerałów. Ważne są również regularne ćwiczenia i dobre nawodnienie. Zaleca się picie od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Jeśli twoje ciało jest dobrze nawodnione, twoje oczy również będą!

 

  • Chroń oczy przed wpływem czynników zewnętrznych. Wiatr, słońce i dym bywają przyczyną objawów suchego oka. Warto nosić ochronne okulary, aby uniknąć kontaktu z tymi czynnikami. Na zewnątrz doświadczysz mniej objawów, a Twoje oczy będą mniej narażone na podrażnienie.

 

Więcej porad znajdziesz w naszym newsieZespół suchego oka i profilaktyka zdrowotna„.

 

 

JEŚLI PROBLEM NIE USTĘPUJE, ZGŁOŚ SIĘ DO OKULISTY.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?