fbpx

A A A

6 naturalnych sposobów na zespół suchego oka

Remèdes-naturels

Czy kiedykolwiek doświadczyłaś/eś objawów takich jak: wrażenie wysuszenia powierzchni oka, zmęczenie wzroku, kłucie oczu lub problemy z wyraźnym widzeniem? A czy zastanawiałeś się czy istnieją naturalne sposoby łagodzenia powyższych symptomów?

 

Czym jest zespół suchego oka (ZSO)?

 

Zespół suchego oka to schorzenie, które w ostatnich latach występuje coraz częściej – ma to duży związek z obecnym stylem życia.

 

ZSO jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u okulisty, po badaniu wzroku. Jest to choroba, która może bezpośrednio wpływać na jakość życia.

 

Istnieją 3 rodzaje schorzenia: postać ewaporacyjna, z niedoborem warstwy wodnej filmu łzowego oraz postać mieszana.

 

Zazwyczaj do objawów ZSO dochodzi, gdy film łzowy (potocznie łzy) jest złej jakości i/lub jego produkcja jest niewystarczająca. W rezultacie, powierzchnia oka staje się podrażniona, rozwija się stan zapalny.

 

Wiele czynników może spowodować lub zwiększyć poczucie suchości oka – należą do nich wiek, nakładany makijaż, przyjmowanie niektórych leków, przebyte operacje oczu, nadmierne korzystanie z ekranów urządzeń elektronicznych, konserwanty zawarte w kroplach do oczu. ZSO może dotknąć każdego z nas.

 

Dziś porozmawiamy o naturalnych sposobach, które mogą pomóc złagodzić dolegliwości
i poprawić stan oczu dotkniętych ZSO.

 

Naturalne sposoby na zespół suchego oka

 

  1. Rumianek

Rumianek to roślina o wielu zaletach. Znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwzapalnych.

 

Instrukcja stosowania: Możesz zrobić napar z rumianku następnie po prostu namoczyć dwa płatki kosmetyczne i pozostawić je na oczach przez 5 do 10 minut.

 

  1. Woda z chabra bławatka

Woda z chabra zapewnia natychmiastową ulgę dla suchych oczu. Łagodzi i nawilża oczy, niwelując ich zmęczenie.

 

Instrukcja stosowania: Nałóż wodę bławatkową na płatki kosmetyczne i pozostaw je na oczach przez 5 do 10 minut.

 

  1. Olej rycynowy (Castor oil)

Olej rycynowy jest jednym z podstawowych składników wielu kropli do oczu. Pomaga zapobiegać parowaniu łez, a tym samym może zmniejszyć odczucie suchości powierzchni oka.

 

Instrukcja stosowania: Stosować krople do oczu zawierające olej rycynowy wieczorem przed snem. Uwaga: zaleca się nie nosić soczewek kontaktowych w ciągu 12 godzin po zastosowaniu.

 

  1. Kwasy omega-3

Kwasy omega-3 pomagają poprawić jakość łez, poprzez dostarczanie lipidów. Odpowiednia ilość frakcji tłuszczowej we łzach ogranicza parowanie łez i utrzymuje nawilżenie oczu.

 

Instrukcja stosowania: Kwasy omega-3 występują w wielu pokarmach, szczególnie w tłustych rybach, takich jak łosoś, tuńczyk i makrela, oraz w niektórych olejach, przede wszystkim roślinnych, takich jak olej rzepakowy, orzechowy i lniany.

 

  1. Witamina A

Niedobór witaminy A może powodować suchość oka.  Witamina A wpływa regenerująco na rogówkę i pomaga zapobiegać jej podrażnieniom.

 

Instrukcja stosowania: Witaminę A możesz stosować w postaci maści, kropli do oczu, ale także jako suplement diety. Możesz również włączyć do swojej diety pokarmy bogate w wit. A takie jak: wątróbka, nabiał i jajka, czerwone, pomarańczowe warzywa i owoce np. pomidory, paprykę, mango czy melona.

 

  1. Codzienna rutyna

Nasza codzienna rutyna może znacząco wpływać na pojawienie się lub intensywność objawów ZSO.

 

Oto kilka wskazówek:

 

  • Wykonuj regularną higienę powiek. Zacznij od usunięcia makijażu, a następnie ogrzej powieki maską rozgrzewającą lub ciepłymi kompresami przez 10-15 minut. Następnie masuj powieki, aby usunąć wydzielinę – meibum. Na koniec oczyść brzegi powiek specjalnymi chusteczkami do higieny oczu.
  • Chroń oczy przed działaniem czynników zewnętrznych. Wiatr, słońce i dym są czynnikami mającymi bezpośredni wpływ na oczy. Pamiętaj, aby nosić okulary, kiedy tylko możesz, aby uniknąć wysuszenia oczu.
  • Ogranicz czas spędzany przed ekranem. Jest to bardzo szkodliwe dla Twoich oczu i może je wysuszać. Kiedy patrzymy na ekran, mamy tendencję do rzadszego mrugania, przez co oczy stają się bardziej suche. Pamiętaj, aby robić regularne przerwy w pracy.
  • Noś raczej okulary niż soczewki kontaktowe. Soczewki kontaktowe, jeśli nie są odpowiednio dobrane, mogą powodować suchość oka.

JEŚLI CIERPISZ NA OBJAWY ZESPOŁU SUCHEGO OKA, SKONSULTUJ SIĘ Z OKULISTĄ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?