Czy przechodzisz menopauzę? Czy wśród innych nieprzyjemnych objawów, występujących w tym okresie, pojawiło się pieczenie lub poczucie piasku w oczach? Czy są zaczerwienione, suche i podrażnione? Jeśli tak, może to być zespół suchego oka.
Menopauza zapowiada koniec okresu płodnego u kobiet. Wiąże się z różnymi nieprzyjemnymi objawami, takimi jak uderzenia gorąca, przybranie na wadze, bezsenność, utrata włosów, nietrzymanie moczu, drażliwość, suchość skóry, suchość narządów rodnych oraz oczu. U niektórych kobiet te objawy nie występują, ponieważ każda przechodzi menopauzę inaczej, ale aż 3 z 4 kobiet doświadczą przynajmniej jednego z nich.
Suchość oczu, a wiek
Średni wiek menopauzy to 51 lat, przy czym w tym wieku starzenie komórek występuje niezależnie od płci. Wytwarzanie łez znacząco spada już po 40 roku życia. Dochodzi do zanikania gruczołów łzowych, przez co oczy są mniej nawilżone, a gruczoły tarczkowe blokują się lub zanikają. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko chorób, w związku z czym przyjmuje się więcej leków, które względem oczu mogą mieć działania niepożądane. Lekami, które mogą nasilać suchość oczu, są leki przeciwdepresyjne, nasenne i przeciwlękowe, a także chemioterapia stosowana w leczeniu nowotworów.
Menopauza, a suchość oczu
Kobiety po 50 roku życia są narażone na dwukrotnie wyższe ryzyko ZSO, ponieważ oprócz procesów starzenia występuje u nich menopauza. Po 50 roku życia naturalny cykl płodności u kobiety zanika. Spowalnia wytwarzanie hormonów płciowych, estrogenu i progesteronu, w związku z ustaniem aktywności jajników. Niższy poziom estrogenu prowadzi do zmniejszenia ilości kolagenu i elastyny, co przekłada się na utratę nawilżenia skóry i oczu. Niższy poziom estrogenu przekłada się też na mniejszą aktywność gruczołów łzowych. Objaw ten występuje u 60% kobiet po menopauzie (jest drugi co do częstotliwości po uderzeniach gorąca).
Jak uniknąć suchości oczu?
Aby zmniejszyć nasilenie objawów menopauzy warto zmodyfikować dietę i styl życia.
Istotne jest spożywanie pokarmów bogatych w fitoestrogeny, kwasy omega-3, witaminy A, C i D oraz mikroelementy:
- Fitoestrogenymają podobne działanie do żeńskich hormonów, lecz jest ono słabsze. Występują w chmielu i siemieniu lnianym.
- Kwasy omega-3 przeciwdziałają uderzeniom gorąca, zmniejszają ryzyko chorób krążenia i zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej związanemu z wiekiem. Przyczyniają się do prawidłowego nawilżenia oka i wspomagają działanie gruczołów tarczkowych. Występują w rybach, np. w łososiu, makreli, sardynkach i śledziach, jak również w żółtku jaj i orzechach, w szczególności orzechach włoskich i laskowych.
- Witamina A występuje w jaskrawo zabarwionych warzywach, takich jak marchew, buraki, papryka i pomidory.
- Witamina C występuje w owocach cytrusowych, kiwi i pietruszce.
- Witamina D
- Cynk
Zdrowy styl życia
- Nawodnienie organizmu: podczas menopauzy łatwiej może dojść do odwodnienia, co może również wpływać na warstwę wodną naszych oczu. Dlatego należy pić 1,5 litra płynów dziennie.
- Bardzo ważne jest wysypianie się.
- Należy pamiętać o aktywności fizycznej.
- Jeśli to możliwe – powinniśmy unikać wielogodzinnej pracy przed ekranem.
- Nie palić tytoniu.
- Dbać o oczy:
- Stymulować gruczoły tarczkowe poprzez częste mruganie oczami.
- Nakładać na oczy maski lub ciepłe kompresy i trzymać przez 5 do 10 minut.
- Po 6 minutach mrugnij oczami pod maską 3 do 5 razy, mrugając przez cały czas.
- Chronić się przed słońcem i wiatrem, nie przegrzewać mieszkania i nie stosować klimatyzacji.
- Korzystać z nawilżaczy powietrza.
W PRZYPADKU WYSTĘPOWANIA OBJAWÓW ZESPOŁU SUCHEGO OKA NALEŻY UDAĆ SIĘ DO OKULISTY.