Czy masz problem z tarczycą? Czy odczuwasz suchość oczu lub piasek w oczach? Suchość oka może być jednym z objawów zaburzeń tarczycy.
Czym jest tarczyca?
Tarczyca jest gruczołem zlokalizowanym w przedniej części szyi, który reguluje przemianę materii. Wytwarza dwa hormony: trijodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4), które zapewniają równowagę hormonalną w organizmie. Zakłócenie tej równowagi ma konsekwencje dla metabolizmu.
Istnieje szereg chorób tarczycy, np.:
- Nadczynność tarczycy: gdy wytwarza ona zbyt dużo hormonów.
- Niedoczynność tarczycy: gdy wytwarza ona zbyt mało hormonów.
Czy istnieje związek między tarczycą a zespołem suchego oka?
Suchość oka może być objawem zaburzenia tarczycy.
Niedoczynność tarczycy i zespół suchego oka
W przypadku niedoczynności tarczycy wytwarza niewystarczającą ilość hormonów. Dochodzi wtedy do zmniejszonego wytwarzania ilości łez. Przypomnijmy, że łzy chronią, nawilżają i oczyszczają oczy. Jeśli jest ich niewystarczająco dużo, oczy mogą się przesuszać, dając objawy zespołu suchego oka.
Nadczynność tarczycy i zespół suchego oka
Nadczynność tarczycy objawia się wytwarzaniem przez nią zbyt dużej ilości hormonów. W odróżnieniu od niedoczynności, nadczynność może powodować przyspieszenie czynności organizmu.
Nadczynność tarczycy może np. spowodować tzw. orbitopatię tarczycową, czyli wytrzeszcz oczu w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa.
Czym jest orbitopatia tarczycowa?
Choroba Gravesa-Basedowa jest zaburzeniem autoimmunologicznym, zwykle powiązanym z nadczynnością tarczycy, ale występującym czasem również u osób z niedoczynnością tarczycy.
Oczy wytwarzają niewystarczającą ilość łez, tak więc objawem może być suchość oka, lub wręcz przeciwnie, stają się załzawione.
Innym objawem jest obrzęk mięśni i tkanek z tyłu gałki ocznej. W rezultacie oczy wypychane są do przodu, co utrudnia pełne zamknięcie powiek. Mruganie powiekami odgrywa podstawową rolę w nawilżaniu oka i przeciwdziałaniu jego suchości.
Kilka sposobów na ograniczenie suchości oka
- Warto stosować sztuczne łzy w postaci kropli do oczu. Pomoże to zrekompensować niedobór naturalnych łez i nawilżyć oczy.
- Ważna jest codzienna higiena powiek. Pierwszym etapem jest usunięcie makijażu, jeśli był stosowany, wodą micelarną odpowiednią do oczu wrażliwych. Następnie należy ogrzać powieki nakładając ciepłe maski lub ciepłe kompresy oraz trzymać je od 5 do 15 minut. Celem jest upłynnienie wydzieliny łojowej z gruczołów, jeśli byłaby ona zbyt gęsta. Po 6 minutach mrugnij oczami pod maską 3 do 5 razy, mrugając przez cały czas. Na koniec oczyścić krawędzie powiek suchymi chusteczkami.
- Należy starać się chronić oczy przed takimi czynnikami środowiskowymi, jak wiatr, słońce i dym, które powodują suchość oczu.
- Pamiętać o pełnym i regularnym mruganiu powiekami. Rozprowadzają one warstwę łez po całym oku, zapewniając jego nawilżenie. Prawidłowa częstość mrugania to około 15 razy na minutę. Należy więc zamykać oczy co około 4 sekundy. Polecamy ćwiczenia, dzięki którym regularne mruganie stanie się nawykiem: nasz tutorial można znaleźć tutaj.
- Trzeba koniecznie pić dużo wody! Dobrze nawodnione ciało to zdrowe ciało; to samo odnosi się też do oczu. Jeśli ciało jest dobrze nawodnione, również oczy takie będą. Zalecana ilość to 1,5 do 2 litrów wody dziennie.
W PRZYPADKU WYSTĘPOWANIA OBJAWÓW ZESPOŁU SUCHEGO OKA NALEŻY UDAĆ SIĘ DO OKULISTY.