Czy dieta wpływa na zdrowie oczu?
Aktywny tryb życia, zdrowa dieta i dobre nawodnienie pozytywnie wpływają na zdrowie oczu.
Niektóre produkty, bogate w odpowiednie składniki odżywcze, takie jak na przykład witaminy i kwasy omega-3, polepszają działanie fotoreceptorów.
Jakie składniki odżywcze są dobre dla zdrowia oczu?
WITAMINA A
Witamina A odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu prawidłowego nawilżenia oczu, tym samym zapobiegając zespołowi suchego oka.
Pozytywnie oddziałuje też na siatkówkę, składającą się z komórek światłoczułych, wykrywających światło i przekazujących dalej impulsy nerwowe, które następnie nasz mózg przetwarza na obrazy. Komórki światłoczułe wymagają do prawidłowego funkcjonowania witaminy A.
Witamina A jest niezbędna dla ograniczenia ryzyka wystąpienia pogorszenia ostrości wzroku i zespołu suchego oka, a może też w pewnym stopniu zmniejszać ryzyko rozwoju zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.
Jakie produkty zawierają witaminę A? Można ją znaleźć w żółtku jaja, cielęcej wątrobie, maśle, mięsie, rybach, marchewce, pomidorach, morelach, szpinaku, dyni, sałacie, papryce i melonach. Beta-karoten to przeciwutleniacz i prekursor witaminy A. Odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu dobrego wzroku. Można go znaleźć w marchewce, morelach, batatach, mango, papajach i pomidorach, a także w szpinaku, pietruszce i brokułach.
WITAMINA C
Witamina C jest niezbędna do eliminowania wolnych rodników, powodujących starzenie komórkowe. Chroni rogówkę i soczewkę przed utlenianiem i pomaga zapobiegać zaćmie. Inne substancje o silnych właściwościach przeciwutleniających, jak cynk i witamina E, także korzystnie wpływają na fotoreceptory.
Jakie produkty zawierają witaminę C? Można ją znaleźć w cytrusach, kiwi, zielonych warzywach liściastych (pietruszka, szpinak) i kapuście.
LUTEINA I ZEAKSANTYNA
Luteina i zeaksantyna to przeciwutleniacze. Należą do grupy karotenoidów. Pomagają zapobiegać zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem. Plamka żółta znajduje się w środkowej części siatkówki i umożliwia nam widzenie szczegółów, dzięki czemu możemy czytać, pisać, prowadzić samochód, rozpoznawać twarze innych ludzi etc. Środkowa część siatkówki jest bogata w luteinę i zeaksantynę, chroniące plamkę żółtą przed uszkodzeniami związanymi ze zbyt dużym natężeniem światła. Te przeciwutleniacze mogą pomagać zapobiegać zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem.
Jakie produkty zawierają luteinę i zeaksantynę? Żółte i pomarańczowe owoce i warzywa (marchewki, dynia, słodka kukurydza, papryka, cytrusy etc.) oraz niektóre zielone owoce i warzywa (szpinak, kapusta etc.)
KWASY OMEGA-3
Kwasy Omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne dla utrzymywania zdrowia siatkówki, zapobiegają też zespołowi suchego oka. Kwasy Omega-3 znane są też z korzystnego działania, jakie wywierają na układ krążenia. Pozytywnie wpływają na nawilżenie oczu i zapobiegają zespołowi suchego oka oraz zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem.
Jakie produkty zawierają kwasy omega-3? Znajdziemy je w rybach, szczególnie tłustych (łososiach, śledziach, makrelach, sardynkach) oraz niektórych olejach roślinnych (rzepakowym, lnianym, z orzechów włoskich).
Należy wystrzegać się kwasów tłuszczowych omega-6 (tłuszczów nasyconych), ponieważ mają one działania przeciwne do kwasów tłuszczowych omega-3. Konsumowane w nadmiarze prowadzą do chorób serca i układu krążenia. Dobrym pomysłem jest więc ograniczenie ich spożycia (szczególnie dużo jest ich w oleju słonecznikowym, czerwonym mięsie, pieczonym i smażonym mięsie, ciastach etc.).
WITAMINA D
Witamina D jest niezbędna w zwalczaniu krótkowzroczności i ograniczaniu ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.
Jakie produkty zawierają witaminę D? Witamina D jest wytwarzana w naszej skórze wystawionej na działanie promieniowania UV. Spędzenie codziennie krótkiego czasu na zewnątrz, gdy świeci słońce, zapewnia prawidłowy poziom witaminy D. Niektóre pokarmy zawierają niewielką ilość witaminy D (np. oleje rybne, wątroba, żółtko jaja), ale niewystarczającą, by pokryć nasze zapotrzebowanie na nią.
Prócz właściwego odżywiania, niezbędne jest utrzymywanie prawidłowego nawodnienia organizmu – najlepiej regularnie pić wodę, do 1,5-2l dziennie. Film łzowy – odpowiadający za usuwanie z naszych oczu niepotrzebnych substancji (ciał obcych, kurzu, tuszu do rzęs) nie jest wytwarzany w wystarczającej ilości, jeśli organizm nie jest właściwie nawodniony. W takim wypadku łatwiej o podrażnienie oka, które może spowodować też poważniejsze problemy.
JEŚLI PROBLEMY Z OCZAMI NIE USTĘPUJĄ, SKONSULTUJ SIĘ ZE SWOIM OKULISTĄ.