A A A

Alergie sezonowe i zespół suchego oka

Allergies-saisonnières

Zbliża się wiosna, ale nie wszystkich to cieszy… Czy o tej porze roku występuje u ciebie swędzenie, zaczerwienienie i suchość oka? Jeśli tak, możesz mieć alergię sezonową.

 

Czym są alergie sezonowe?

 

Wiele alergii występuje przez cały rok. Jednakże większość ludzi odczuwa objawy alergii wiosną, często z powodu pyłku. Ta alergia, zwana też uczuleniem na pyłki lub katarem siennym, jest szczególnie dotkliwa w porze roku, w której pylą się rośliny. Pyłek wytwarzany jest przez różne typy roślin, od traw po drzewa.

 

Sezon na pyłki zwykle rozpoczyna się tuż przed nadejściem wiosny i może trwać aż do października, w zależności od pylącej rośliny. Pyłek drzew wytwarzany jest od lutego do kwietnia. Od maja do lipca pylą trawy (w tym zboża takie jak pszenica, jęczmień i kukurydza). Natomiast w okresie od sierpnia do października obserwuje się pylenie roślin zielnych.

 

Alergia sezonowa może mieć różne objawy, w tym:

 

  • częste kichanie,
  • zatkany nos lub wydzielina z nosa,
  • suche, zaczerwienione i załzawione oczy,
  • ból głowy,
  • łaskotanie i drapanie w nosie, oczach i gardle,
  • problemy z oddychaniem.
Jaki mają związek alergie sezonowe z zespołem suchego oka?

 

Alergie sezonowe mogą powodować przesuszenie i podrażnienie oczu. Alergie łatwo pomylić z zespołem suchego oka z powodu podobnych objawów: zaczerwienione i załzawione ocz oraz ich pieczenie. Jednakże charakterystycznym dla alergii sezonowej objawem jest swędzenie.

 

U osób z zespołem suchego oka może dojść do pogorszenia stanu wiosną. Alergie sezonowe nasilają objawy tego schorzenia. Mogą też dramatycznie pogarszać jakość życia. Zaleca się więc codzienne czynności pielęgnacyjne, aby ograniczyć wpływ tych czynników.

 

Co należy zrobić, aby ograniczyć objawy alergii i zespołu suchego oka?

 

  • Zawsze po powrocie do domu należy zmieniać odzież oraz płukać włosy, twarz i oczy, aby usunąć pyłek, który osiadł na nich w ciągu dnia.
  • Nie suszyć odzieży na dworze i nie wychodzić z domu z mokrymi włosami. Pyłek przyczepia się łatwiej do mokrych rzeczy.
  • W pomieszczeniach stosować oczyszczacze do powietrza, aby usunąć pyłek i inne alergeny. Należy wybrać urządzenie z filtrem HEPA (wysokosprawnym filtrem powietrza), który usuwa nawet 99,97% cząstek.
  • Przebywając na dworze należy chronić oczy. Warto wybrać większe okulary, aby ograniczyć kontakt oczu z pyłkiem. Można też nosić kapelusz z szerokim rondem, aby chronić oczy przed takimi czynnikami środowiskowymi, jak pyłki, wiatr, słońce i dym.
  • Wietrzyć pomieszczenia wcześnie rano i późno wieczorem przez 15 minut, aby zapewnić świeże powietrze. Najwięcej pyłku w powietrzu jest późnym porankiem i po południu. Z tego powodu należy unikać wietrzenia domu o tych porach.
  • Warto też nawilżać oczy produktami określanymi jako sztuczne łzy. Te krople do oczu uzupełniają naturalne łzy, utrzymują nawilżenie oczu i zapobiegają niektórym objawom.
  • Ważne jest unikanie pocierania oczu. To tylko pogorszy sytuację, ponieważ oczy mogłyby wejść w kontakt z alergenem.

Więcej porad można znaleźć w naszej ulotce „Zespół suchego oka i profilaktyka zdrowotna”.

 

JEŚLI PROBLEM SIĘ UTRZYMUJE, NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z OKULISTĄ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?