fbpx

A A A

Cukrzyca a suchość oczu

Diabète

Czy wiesz, że cukrzyca i uczucie suchości oczu mogą być ze sobą powiązane? W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystko, co powinniście wiedzieć na temat związku cukrzycy z zaburzeniami powierzchni oka.

 

Wpływ cukrzycy na układ wzrokowy.

 

Cukrzyca może mieć znaczący wpływ na wzrok, ze względu na jej działanie na naczynia krwionośne i włókna nerwowe. Wysoki poziom glukozy we krwi może prowadzić do uszkodzeń ścian naczyń krwionośnych, także tych, które zaopatrują oczy. Cukrzyca może przyczyniać się również do innych problemów ze wzrokiem, takich jak:

 

  • Jaskra: Cukrzyca zwiększa ryzyko rozwinięcia się jaskry, czyli stanu, w którym uszkodzeniu ulega nerw wzrokowy. Choroba ta prowadzi do utraty widzenia obwodowego, a w ciężkich przypadkach nawet do całkowitej utraty wzroku. Ryzyko rozwinięcia się jaskry związane jest ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, które może być wynikiem obrzęku tkanek oka spowodowanego przez cukrzycę.

 

  • Zaćma: Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które powoduje rozmycie widzenia i zwiększoną wrażliwość na światło. Chociaż zaćma nie jest związana wyłącznie z cukrzycą, to osoby chorujące na nią, mają tendencję do rozwoju zaćmy w młodszym wieku i w szybszym tempie.

 

  • Retinopatia cukrzycowa: Jest to jedno z najczęstszych i najpoważniejszych powikłań cukrzycy. Występowanie retinopatii związane jest z uszkodzeniami naczyń krwionośnych w obrębie siatkówki. Retinopatia cukrzycowa może prowadzić do ślepoty.

 

  • ZSO: U osób z cukrzycą występuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu suchego oka. Cukrzyca może być jedną z przyczyn suchości oczu.
Związek między cukrzycą a suchością oczu.

 

Cukrzyca może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń powierzchni oka na kilka sposobów. Po pierwsze, wysoki poziom glukozy we krwi może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie łez. Nieprawidłowe działanie gruczołów skutkuje mniejszą produkcją łez, co może przyczyniać się do uczucia suchości i podrażnienia oczu.

 

Ponadto, osoby z cukrzycą są bardziej narażone na wystąpienie problemów neurologicznych, w tym uszkodzenie nerwów obwodowych, nazywane neuropatią cukrzycową. Rozwój neuropatii może wpływać także na nerwy kontrolujące wydzielanie łez, co również może nasilać objawy związane z suchością oczu.

 

Istnieją również skutki uboczne związane z lekami. Pacjenci z cukrzycą mogą być leczeni niektórymi lekami, które mogą przyczynić się do wystąpienia suchych oczu jako skutku ubocznego.

 

Niektóre z objawów, które mogą wystąpić:

 

  • uczcie suchych oczu, piasku w oczach, pieczenie itp.
  • nadmierne łzawienie lub brak łez
  • trudności w noszeniu soczewek kontaktowych
  • nadwrażliwość na światło, wiatr lub dym
  • trudności w otwarciu oczu rano ze względu na zaklejone przez wydzielinę powieki
Kilka wskazówek ograniczających ryzyko:

 

Pierwszą naszą poradą jest skuteczne kontrolowanie glikemii. Utrzymywanie stabilnych poziomów glukozy we krwi, może pomóc zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą, w tym suchych oczu. Wskazane jest także dokładne przestrzeganie planu leczenia zalecanego przez lekarza specjalistę.

 

Po drugie, niezbędne jest odpowiednie nawodnienie. Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody przez cały dzień. Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia może pomóc w zapobieganiu objawom związanym z suchością oczu.

 

Unikaj również suchych, wietrznych lub zakurzonych miejsc. Narażanie oczu na te czynniki może powodować ich podrażnienie. Dodatkowo, możesz używać w domu nawilżacza powietrza, aby kontrolować i utrzymywać optymalny poziom wilgotności.

 

> Po więcej porad dotyczących suchych oczu oraz działań zapobiegawczych kliknij tutaj.

 

JEŚLI TOWARZYSZĄ CI OBJAWY ZWIĄZANE Z ZESPOŁEM SUCHEGO OKA, SKONSULTUJ SIĘ Z OKULISTĄ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?