A A A

Hormony i Zespół Suchego Oka

Les-hormones

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś suchości oczu, w związku z zachodzącymi w Twoim ciele zmianami hormonalnymi? Możliwe, że tak – istnieje bowiem związek między wahaniami poziomu hormonów, a odczuwaniem suchości oczu.

 

Jaki jest związek między hormonami, a Zespołem Suchego Oka?

 

Hormony – zwłaszcza żeńskie hormony płciowe, takie jak estrogen i progesteron – odgrywają ważną rolę w regulacji produkcji łez i nawilżenia oczu.

 

Gruczoły łzowe są odpowiedzialne za produkcję łez, które są niezbędne do utrzymania nawilżenia i natłuszczenia oczu. Estrogen jest hormonem, który wpływa stymulująco na pracę tych gruczołów, zapewniając produkcję wystarczającej ilości łez.

 

Niewystarczający poziom estrogenu może zatem wpływać negatywnie na nawilżenie powierzchni oka, ze względu na zmniejszenie stymulacji gruczołów łzowych oraz produkcji filmu łzowego. To z kolei może prowadzić do wystąpienia objawów Zespołu Suchego Oka.

 

Zrównoważony poziom hormonów przyczynia się zatem do lepszego nawilżenia powierzchni oka poprzez lepszą produkcję łez.

 

W różnych okresach życia występują zmiany hormonalne, które mogą prowadzić do wystąpienia Zespołu Suchego Oka. Objawów tej choroby jest wiele i są one bardzo różnorodne. Do najczęstszych możemy zaliczyć: suchość lub pieczenie oczu, nadwrażliwość na światło czy uczucie „piasku” pod powiekami.

 

Jakie okoliczności mogą sprzyjać wystąpieniu Zespołu Suchego Oka?

 

– Menstruacja

 

Podczas menstruacji, gdy poziom estrogenów jest niski, niektóre kobiety mogą doświadczać spadku produkcji łez. Może temu towarzyszyć zwiększony dyskomfort oczu, w tym ich suchość.

 

– Ciąża

 

Wahania hormonalne podczas ciąży mogą wpływać na produkcję łez i prowadzić do objawów Zespołu Suchego Oka. Warto pamiętać, że objawy ZSO w czasie ciąży są zwykle tymczasowe i ustępują po porodzie, kiedy poziom hormonów zaczyna się normalizować.

 

– Zaburzenia pracy tarczycy

 

Tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję i regulację hormonów tarczycowych w organizmie. Zaburzenia równowagi jej pracy, takie jak niedoczynność tarczycy (niewystarczająca czynność tarczycy) i nadczynność tarczycy (nadmierna czynność tarczycy), mogą wpływać na różne części ciała, w tym na oczy. W każdym przypadku dysregulacji tarczycy może towarzyszyć suchość oczu.

 

– Menopauza

 

W okresie okołomenopauzalnym oraz podczas samej menopauzy, kiedy poziom estrogenu znacznie spada, kobiety mogą być bardziej podatne na wystąpienie Zespołu Suchego Oka. Spadek poziomu estrogenu może bowiem prowadzić do zmniejszenia produkcji łez.

 

– Wiek średni u mężczyzn

 

Oprócz wahań hormonów, także wiek jest czynnikiem wpływającym na wystąpienie Zespołu Suchego Oka. W rezultacie ta choroba może również dotyczyć mężczyzn. Wraz z wiekiem można zauważyć spadek produkcji łez, ponieważ gruczoły łzowe stają się mniej aktywne.

 

Kilka wskazówek, jak ograniczyć objawy Zespołu Suchego Oka:

 

– Warto skonsultować się z lekarzem, aby spróbować uregulować poziom hormonów, na przykład w przypadku problemów z tarczycą.

– Regularnie używaj sztucznych łez do nawilżania powierzchni oka. Ważne jest, aby wybierać krople, które nie zawierają konserwantów, ponieważ nie są one obojętne dla zdrowia oczu. Okulista może również zaoferować innowacyjne terapie, takie jak IPL.

– Staraj się chronić oczy przed czynnikami zewnętrznymi. Okulary mogą zapobiec podrażnieniu oczu przez wiatr, słońce i dym.

– Regularnie dbaj o higienę powiek. Obejmuje ona trzy kroki: ogrzewanie, masaż i czyszczenie. Kliknij tutaj, aby zobaczyć nasz poradnik.

– Nie zapominaj o pełnym mruganiu, które pomoże nawilżyć oczy poprzez właściwe rozprowadzenie filmu łzowego. Zaleca się mruganie raz na cztery sekundy. Jeśli nie mrugasz wystarczająco regularnie, możesz wykonywać ćwiczenia mrugania, postępując zgodnie z naszym poradnikiem (kliknij tutaj).

 

JEŚLI CIERPISZ NA ZESPÓŁ SUCHEGO OKA, UDAJ SIĘ DO OKULISTY.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?