A A A

Joga dla oczu

Yoga des yeux

Korzyści, jakie joga przynosi naszemu ciału są dobrze znane, ale czy wiedziałeś, że jogę mogą ćwiczyć także Twoje oczy? Dziś przedstawiamy jogę dla oczu!

 

Czym jest joga oczu?

 

Joga oczu to delikatny trening, rodzaj „gimnastyki oczu”. Polega ona na wykonywaniu regularnych ćwiczeń, które pomagają wzmocnić nasze oczy poprzez naturalną poprawę ich funkcjonowania.

 

W związku z coraz dłuższym czasem spędzanym przed ekranami komputerów, telefonów, dolegliwości związane z oczami odczuwamy dużo częściej i w bardziej dotkliwy sposób . Ćwiczenia są więc potrzebne, aby chronić i wzmacniać nasz wzrok. (Aby uzyskać więcej informacji na temat wpływu ekranów na wzrok, kliknij tutaj).

 

Jakie są korzyści z jogi oczu?

 

Po pierwsze, joga oczu pomaga wzmocnić mięśnie gałki ocznej i sprawić by były bardziej elastyczne, co wpływa na wydajność ich pracy.

 

Joga oczu wpływa także na poprawę zdolności oka do akomodacji, czyli wyraźnego widzenia w różnych odległościach, a także polepsza nasze widzenie peryferyjne.

 

Wreszcie, joga oczu jest zalecana w celu zwalczania tzw. „zmęczenia wzroku”, które jest również jednym z objawów Zespołu Suchego Oka.

 

Jaka jest różnica między jogą oczu a ortoptyką?

 

Ortoptyka jest praktyką wykonywaną przez pracowników służby zdrowia. Służy ona badaniom przesiewowym, analizie i leczeniu różnych zaburzeń widzenia. Są to zazwyczaj zaburzenia o charakterze motorycznym lub funkcjonalnym.

 

Ortoptysta pracuje z pacjentami w każdym wieku i w przypadku różnych dolegliwości, takich jak mrużenie, podwójne widzenie i różnice w widzeniu między obojgiem oczu. Można ich zatem porównać do fizjoterapeutów oczu.

 

Aby skonsultować się z ortoptystą potrzebne jest skierowanie od okulisty, natomiast joga oczu może być wykonywana przez każdego indywidualnie i nie ma potrzeby posiadania skierowania, aby ją praktykować.

 

Niektóre ćwiczenia jogi oczu

 

Aby joga oczu była naprawdę skuteczna, należy ją wykonywać regularnie, najlepiej codziennie. Zalecamy wygospodarowanie od 10 do 15 minut w ciągu dnia na wykonywanie tych ćwiczeń.

 

1) „Akomodacja”

 

Wpatruj się w nieco oddalony cel przez 5 sekund, a następnie w cel położony bliżej – również przez 5 sekund. Powtarzaj ten proces kilka razy, aż dojdziesz do jednej minuty. To ćwiczenie pomaga oku przystosować się aby widzieć wyraźnie, niezależnie od odległości.

 

2) „Zegar”

 

Zrób duże koła oczami w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a następnie zmień kierunek. To ćwiczenie stymuluje i wzmacnia mięśnie gałki ocznej, co ma pozytywny wpływ na widzenie peryferyjne.

 

3) „Oscylacje”

 

Nie ruszając głową, podnoś oczy w górę i w dół przez 20 sekund. Następnie wykonaj to samo od lewej do prawej strony. Na koniec możesz również wykonać ćwiczenie po przekątnej. To wzmacnia i rozciąga mięśnie gałki ocznej.

 

4) „Mruganie”

 

Tego już Cię nie nauczono. Mruganie jest niezbędne w zapobieganiu „zmęczeniu wzroku” i łagodzeniu objawów zespołu suchego oka. Mrugnięcie każdorazowo rozprowadza film łzowy, który nawilża oczy. Zwykle zaleca się mruganie co 4 sekundy, co odpowiada 15 mrugnięciom na minutę. Warto wykonywać te ćwiczenia, by przyzwyczaić oczy do częstszego mrugania.

 

Oto przykład ćwiczenia na mruganie:

 

– Zamknij oczy i policz do trzech.

– Ściśnij mocno powieki.

– Otwórz oczy i policz do trzech.

– Powtórz sekwencję 5 razy z rzędu.

 

JEŚLI CIERPISZ Z POWODU OBJAWÓW ZESPOŁU SCUCHEGO OKA, SKONSULTUJ SIĘ Z OKULISTĄ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?