Czy kiedykolwiek obudziłeś się rano ze sklejonymi powiekami? Niektórzy ludzie doświadczają objawów Zespołu Suchego oka także w nocy – w tym artykule wyjaśniamy dlaczego.
Dlaczego nasze oczy stają się suche w nocy?
Niektórzy ludzie nieświadomie śpią z niedomkniętymi powiekami. Oznacza to, że powietrze może wysuszyć powierzchnię oczu i spowodować ich suchość.
Ponadto w nocy nie mrugamy. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego w ogóle mrugamy?
Mruganie pomaga odpowiednio nawilżać rogówkę poprzez właściwe rozprowadzanie po niej filmu łzowego. Stymuluje również gruczoły Meiboma, znajdujące się w powiekach, które produkują lipidową warstwę łez. Ta tłuszczowa „powłoczka” zapobiega nadmiernemu parowaniu łez z powierzchni oka.
Czy produkcja łez spowalnia w nocy?
Kiedy śpimy, nasze ciało przechodzi przez różne cykle, w tym fazy snu głębokiego i lekkiego. Podczas tych faz organizm spowalnia swoje funkcje, w tym produkcję łez. Produkcja łez w nocy zmniejsza się także dlatego, że oczy są zamknięte i odpoczywają.
Dlaczego po przebudzeniu nasze oczy są „zaropiałe”?
Kiedy śpimy, nie mrugamy. Gruczoły Meiboma produkują w nocy mniej lipidów, ale komórki spojówki, produkujące śluz i enzymy, pozostają aktywne. Ich wydzieliny są w ciągu dnia usuwane przez mruganie, ale w nocy nie mają możliwości odpłynięcia. Zamiast tego gromadzą się i zasychają, tworząc twarde grudki w kącikach oczu, a czasem na rzęsach.
Wskazówki, jak zmniejszyć suchość oczu w nocy
- Zwiększ wilgotność w pomieszczeniu za pomocą nawilżacza powietrza. Korzystanie z ogrzewania lub klimatyzacji może zwiększyć ryzyko wystąpienia objawów Zespołu Suchego Oka. Jeśli poziom wilgotności jest niższy niż 30%, może to prowadzić do nasilenia odczuwanych dolegliwości. Idealny poziom wilgotności w pomieszczeniach wynosi od 40% do 60%.
- Używaj maski na oczy do spania. Może to w istotny sposób ograniczyć wysychanie oczu (jeśli nie będą całkowicie domknięte podczas snu) oraz zapobiec sklejaniu się powiek po przebudzeniu. Używanie maski do spania może pomóc w utrzymaniu wilgotności powierzchni oka poprzez zmniejszenie parowania naturalnych łez.
- Używaj kropli do oczu – w postaci żelu – na noc. To może pomóc złagodzić objawy Zespołu Suchego Oka, zapewniając długotrwałe nawilżenie. Krople zawierają składniki, które przylegają do powierzchni oka i utrzymują nawilżenie oczu przez dłuższy czas niż tradycyjne sztuczne łzy.
- Pamiętaj, aby zdjąć soczewki kontaktowe przed snem. Nie zaleca się spania w soczewkach kontaktowych, ponieważ może to zwiększyć ryzyko infekcji i podrażnienia oczu. Soczewki kontaktowe zmniejszają dostęp tlenu do powierzchni oczu i wykorzystują łzy do utrzymania własnego nawilżenia. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, należy je zdjąć przed pójściem spać i utrzymywać w czystości.
- Nie zapomnij usunąć całego makijażu przed pójściem spać. Jest to niezbędny krok w zapobieganiu objawom Zespołu Suchego Oka. Makijaż może powodować podrażnienia i zatykać ujścia gruczołów produkujących składniki łez . Jeśli ujścia gruczołów będą zablokowane, produkcja łez będzie jeszcze niższa i dolegliwości również.
- Codziennie oczyszczaj powieki. Wydzieliny ciała, oleje/kremy i bakterie mogą gromadzą się na powiekach przez cały dzień – to może prowadzić do problemów z oczami, takich jak infekcje, stany zapalne oraz do nasilenia objawów Zespołu Suchego Oka.
Więcej wskazówek można znaleźć w naszym artykule „Zespół Suchego Oka – profilaktyka„.
JEŚLI PROBLEM BĘDZIE SIĘ UTRZYMYWAŁ, NALEŻY UDAĆ SIĘ DO OKULISTY.