fbpx

A A A

Suche oczy w nocy

Les yeux secs en dormant

Czy kiedykolwiek obudziłeś się rano ze sklejonymi powiekami? Niektórzy ludzie doświadczają objawów Zespołu Suchego oka także w nocy – w tym artykule wyjaśniamy dlaczego.

 

Dlaczego nasze oczy stają się suche w nocy?

 

Niektórzy ludzie nieświadomie śpią z niedomkniętymi powiekami. Oznacza to, że powietrze może wysuszyć powierzchnię oczu i spowodować ich suchość.

 

Ponadto w nocy nie mrugamy. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego w ogóle mrugamy?

 

Mruganie pomaga odpowiednio nawilżać rogówkę poprzez właściwe rozprowadzanie po niej filmu łzowego. Stymuluje również gruczoły Meiboma, znajdujące się w powiekach, które produkują lipidową warstwę łez. Ta tłuszczowa „powłoczka” zapobiega nadmiernemu parowaniu łez z powierzchni oka.

 

Czy produkcja łez spowalnia w nocy?

 

Kiedy śpimy, nasze ciało przechodzi przez różne cykle, w tym fazy snu głębokiego i lekkiego. Podczas tych faz organizm spowalnia swoje funkcje, w tym produkcję łez. Produkcja łez w nocy zmniejsza się także dlatego, że oczy są zamknięte i odpoczywają.

 

Dlaczego po przebudzeniu nasze oczy są „zaropiałe”?

 

Kiedy śpimy, nie mrugamy. Gruczoły Meiboma produkują w nocy mniej lipidów, ale komórki spojówki, produkujące śluz i enzymy, pozostają aktywne. Ich wydzieliny są  w ciągu dnia usuwane przez mruganie, ale w nocy nie mają możliwości odpłynięcia. Zamiast tego gromadzą się i zasychają, tworząc twarde grudki w kącikach oczu, a czasem na rzęsach.

 

Wskazówki, jak zmniejszyć suchość oczu w nocy

 

  1. Zwiększ wilgotność w pomieszczeniu za pomocą nawilżacza powietrza. Korzystanie z ogrzewania lub klimatyzacji może zwiększyć ryzyko wystąpienia objawów Zespołu Suchego Oka. Jeśli poziom wilgotności jest niższy niż 30%, może to prowadzić do nasilenia odczuwanych dolegliwości. Idealny poziom wilgotności w pomieszczeniach wynosi od 40% do 60%.

 

  1. Używaj maski na oczy do spania. Może to w istotny sposób ograniczyć wysychanie oczu (jeśli nie będą całkowicie domknięte podczas snu) oraz zapobiec sklejaniu się powiek po przebudzeniu. Używanie maski do spania może pomóc w utrzymaniu wilgotności powierzchni oka poprzez zmniejszenie parowania naturalnych łez.

 

  1. Używaj kropli do oczu – w postaci żelu – na noc. To może pomóc złagodzić objawy Zespołu Suchego Oka, zapewniając długotrwałe nawilżenie. Krople zawierają składniki, które przylegają do powierzchni oka i utrzymują nawilżenie oczu przez dłuższy czas niż tradycyjne sztuczne łzy.

 

  1. Pamiętaj, aby zdjąć soczewki kontaktowe przed snem. Nie zaleca się spania w soczewkach kontaktowych, ponieważ może to zwiększyć ryzyko infekcji i podrażnienia oczu. Soczewki kontaktowe zmniejszają dostęp tlenu do powierzchni oczu i wykorzystują łzy do utrzymania własnego nawilżenia. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, należy je zdjąć przed pójściem spać i utrzymywać w czystości.

 

  1. Nie zapomnij usunąć całego makijażu przed pójściem spać. Jest to niezbędny krok w zapobieganiu objawom Zespołu Suchego Oka. Makijaż może powodować podrażnienia i zatykać ujścia gruczołów produkujących składniki łez . Jeśli ujścia gruczołów będą zablokowane, produkcja łez będzie jeszcze niższa i dolegliwości również.

 

  1. Codziennie oczyszczaj powieki. Wydzieliny ciała, oleje/kremy i bakterie mogą gromadzą się na powiekach przez cały dzień – to może prowadzić do problemów z oczami, takich jak infekcje, stany zapalne oraz do nasilenia objawów Zespołu Suchego Oka.

 

Więcej wskazówek można znaleźć w naszym artykule „Zespół Suchego Oka – profilaktyka„.

 

JEŚLI PROBLEM BĘDZIE SIĘ UTRZYMYWAŁ, NALEŻY UDAĆ SIĘ DO OKULISTY.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?