A A A

Zespół suchego oka, a sztuczne rzęsy

sztuczne rzęsy

Czy podczas noszenia sztucznych rzęs oczy są zaczerwienione, suche i podrażnione? Jeśli tak, możliwe, że cierpisz na zespół suchego oka.

 

Piękne, długie rzęsy, podkreślające urodę oczu, to marzenie wielu kobiet. Sztuczne rzęsy to często jeden ze sposobów, aby to pragnienie zrealizować. Nie każda z nas ma jednak świadomość jak bardzo mogą być one szkodliwe dla oczu oraz że nie powinno się ich nosić regularnie.

 

Do czego służą rzęsy?

 

Rzęsy odgrywają istotną rolę w anatomii naszych oczu. Chronią je przed czynnikami zewnętrznymi, ograniczając wpływ wiatru, ryzyko dostania się do nich ciał obcych, a także szybkość odparowywania wody z ich powierzchni.

 

Zgodnie z artykułem naukowym opublikowanym przez „Journal of the Royal Society Interface” długość rzęs nie powinna przekraczać 2/3 szerokości oka. Jeśli rzęsy są zbyt długie, nie będą wystarczająco dobrze chronić przed wiatrem, co doprowadzi do utraty wody z powierzchni oka i jego przesuszania.

 

Ponadto zbyt długie rzęsy mogą utrudniać pełne mruganie, które ma decydujący wpływ na nawilżanie oczu, ponieważ pozwala na rozprowadzenie łez po całej ich powierzchni. Niepełne mruganie może więc doprowadzić do ich suchości.

 

Dlaczego sztuczne rzęsy są szkodliwe dla oczu?

 

Samoprzylepne sztuczne rzęsy i przedłużenie rzęs

 

Dużym problemem w przypadku sztucznych rzęs jest klej, za pomocą którego są one mocowane do powiek. Składniki takiego kleju często są toksyczne dla oczu.

 

Jako, że klej umieszcza się u nasady prawdziwych rzęs, blisko gruczołów tarczkowych, istnieje duże ryzyko ich zapchania i uszkodzenia, a odgrywają one istotną rolę w wytwarzaniu lipidów, będących składnikiem łez. W przypadku uszkodzenia, które może być nieodwracalne, gruczoły te nie mogą już pełnić swojej funkcji.

 

Sztuczne rzęsy stają się coraz bardziej popularną formą makijażu na całym świecie. Podczas ich przedłużania i wypełniania dokleja się pojedynczo włoski do naturalnych rzęs. Stosowane w tym zabiegu kleje również nie są obojętne dla oczu, zwłaszcza dla ich prawidłowego nawilżenia łzami.

 

Klej może też spowodować reakcję alergiczną, zaczerwienienie, podrażnienie i uszkodzenie powiek.

 

Kolejnym problemem jest namnażanie bakterii. Sztuczne rzęsy zwykle stosuje się kilka razy, a bez oczyszczenia stają się podłożem dla bakterii.

 

Magnetyczne sztuczne rzęsy

 

Magnetyczne sztuczne rzęsy mocowane są bez klejów i materiałów przylepnych, więc nie ma ryzyka alergii.

 

Istnieją dwie metody mocowania magnetycznych sztucznych rzęs:

 

  • Dwa paski sztucznych rzęs umieszcza się po obu stronach rzęs naturalnych i mocuje ze sobą magnetycznie.
  • Sztuczne rzęsy mocuje się i unieruchamia wcześniej zastosowanym magnetycznym eyelinerem. W takim przypadku eyeliner jest umieszczany u podstawy rzęs, co powoduje ryzyko zapchania gruczołów tarczkowych.

Magnetyczne sztuczne rzęsy wydają się mniej szkodliwe dla oczu, ale i tak należy zachować ostrożność przy ich użytkowaniu.

 

Jak można zmniejszyć ryzyko szkodliwego działania sztucznych rzęs?

 

  • Zamiast tradycyjnych sztucznych rzęs warto stosować ich magnetyczny zamiennik lub korzystać z tej formy ozdobienia oka tylko okazjonalnie.
  • Przed dotknięciem sztucznych rzęs należy umyć ręce.
  • Należy regularnie stosować nawilżające krople do oczu.
  • Przed snem należy koniecznie odkleić sztuczne rzęsy.
  • Należy je również myć po każdym użyciu wacikiem zwilżonym płynem micelarnym do demakijażu oczu wrażliwych, koncentrując się na pasku z klejem. Jeśli na pasku pozostaną resztki starego kleju – należy je usunąć pęsetą.
  • Należy pamiętać o codziennej higienie powiek i starannie usuwać pozostałości produktów kosmetycznych odpowiednim płynem micelarnym do demakijażu oczu wrażliwych. Zaleca się stosowanie ogrzewających maseczek lub ciepłych kompresów, trzymanie ich przez okres 5-10 minut, a po ogrzaniu powiek przeprowadzenie ich masażu. Pomoże to gruczołom tarczkowym w oczyszczeniu i odblokowaniu. Na koniec warto osuszyć powieki chusteczkami.

Tak naprawdę najlepiej byłoby całkowicie zrezygnować ze sztucznych rzęs. Znacznie mniej szkodliwy od nich jest tusz do rzęs, zwłaszcza jeśli jest przeznaczony do oczu wrażliwych i jeśli nanosi się go tylko na ich końce.

 

W PRZYPADKU WYSTĘPOWANIA OBJAWÓW ZESPOŁU SUCHEGO OKA NALEŻY UDAĆ SIĘ DO OKULISTY.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?