Czy odczuwasz zwiększoną suchość oczu latem?
Wreszcie lato! Słońce, piękna pogoda, wypoczynek… Wszystko wspaniale, jest tylko jeden problem: nasze oczy, narażone na tak wiele czynników zewnętrznych.
Na ich powierzchni znajduje się kilka warstw:
- Warstwa mucynowa (śluzowa) wspomaga przyleganie łez do powierzchni oka.
- Warstwa wodna zapewnia odżywienie rogówki.
- Warstwa lipidowa chroni pozostałe warstwy.
Innymi słowy warstwa wodna przylega do oka dzięki warstwie mucynowej, a warstwa lipidowa zapobiega jej odparowaniu.
Wysokie temperatury latem przyspieszają wyparowywanie warstwy wodnej. Im więcej jej odparuje, tym większe nasilenie objawów suchości oka odczujemy.
Ponadto suchość oka może się nasilić podczas długich lotów z powodu klimatyzacji, która obniża wilgotność powietrza nawet do poziomu 8% (na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do wilgotności na poziomie 40-60%). Dyskomfort może nasilać też maseczka, znacząco zwiększając trudy podróży.
Objawy zespołu suchego oka mogą być wywoływane przez klimatyzację, wiatr, słoną wodę i chlor w basenie, doprowadzając do stanu przypominającego alergię na pyłki.
Jak możemy temu zaradzić?
Przygotowaliśmy kilka porad, jak sobie lepiej radzić w sezonie letnim:
- Dbać o nawodnienie organizmu! Latem oczy łatwo się przesuszają z powodu nasilonego parowania, więc aby to skompensować, należy przyjmować dużo płynów.
- Dobrze jest nosić przylegające okulary (najlepiej z filtrem UV), aby zapobiec narażeniu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
- Należy unikać wentylatorów i klimatyzacji, ponieważ nasilają parowanie łez i poczucie suchości oka.
- Słona i chlorowana woda ma działanie drażniące na oczy, dlatego należy zawsze nosić okulary pływackie podczas kąpieli w basenie lub w morzu.
Polecamy omówić swoje problemy z okulistą, który oceni objawy i zaleci optymalne postępowanie.