A A A

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA I MAKIJAŻ

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA I MAKIJAŻ

Czy kiedykolwiek po nałożeniu makijażu odczuwałaś w ciągu dnia podrażnienie oczu, ich zaczerwienie lub innego rodzaju dyskomfort?

 

Jeśli tak, to nie jesteś wyjątkiem. Nakładanie i usuwanie makijażu to istotne codzienne czynności, które gdy nie są wykonywane prawidłowo, mogą spowodować wystąpienie zespołu suchego oka lub pogorszyć jego przebieg.

 

W jaki sposób makijaż może powodować zespół suchego oka?

 

Istnieją różne typy makijażu nakładanego na oczy: mascara, kredka, eyeliner lub cień do powiek. Po nałożeniu makijażu i noszeniu go przez cały dzień, a także niestarannym jego usunięciu – różnego rodzaju cząstki mogą dostać się do filmu łzowego pokrywającego powierzchnię rogówki (tj. warstwę łez nawilżającą powierzchnię oka) i wywołać podrażnienie.

 

Z kolei nakładanie makijażu na krawędzie powiek (w obrębie linii rzęs) może doprowadzić do zatkania ujść gruczołów Meiboma. Gruczoły te wydzielają lipidową składową filmu łzowego, smarującą i ograniczającą parowanie części wodnej. Zaburzenia w działaniu gruczołów Meiboma nazywamy dysfunkcją gruczołów Meiboma (MBD).

 

Co więcej, makijaż  może wywołać reakcje uczuleniowe i podrażnienie powiek. Skóra na powiekach jest najdelikatniejsza w całym ciele, co sprawia, że łatwiej mogą wnikać w nią alergeny. Tym samym podrażnienie powiek jest czynnikiem zaostrzającym przebieg zespołu suchego oka.

 

O czym pamiętać, nakładając codzienny makijaż?

 

  • Dobór odpowiednich kosmetyków

Już wybór makijażu, jeszcze przed jego nałożeniem, może mieć spore znaczenie, ze względu na jego skład – pamiętajmy, że cząstki makijażu mogą znaleźć się na powierzchni oka. Nie należy się wahać przed wyborem produktów przeznaczonych dla oczu wrażliwych. Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać makijażu wodoodpornego, zawierającego perfumy lub środki konserwujące, brokatowego lub perłowego, które mogą zawierać składniki łatwo podrażniające oczy i powieki. Lepszym pomysłem jest zastosowanie cienia do powiek w kremie lub pudrze, co zmniejsza ryzyko dostawania się drobnych cząstek do łez i podrażnień powierzchni oka. Upewnij się też, że nie stosujesz produktów o przeterminowanej dacie ważności.

  • Nakładanie makijażu

Przed nałożeniem makijażu zawsze dokładnie umyj ręce, szczególnie po przetrząśnięciu zawartości torebki! Używając kredki lub eyelinera, upewnij się, że nie dotykasz powierzchni linii rzęs, by nie zablokować ujść gruczołów Meiboma. Z tego samego powodu nakładaj mascarę mniej więcej od połowy długości rzęs. Przed nałożeniem cienia do powiek zwróć uwagę, czy pędzelek jest czysty.

  • Usuwanie makijażu

Sposób usuwania makijażu także ma spore znaczenie, i niezbędne jest jego codziennie usuwanie, bez wyjątków. Sypianie z nałożonym makijażem także może doprowadzić do zablokowania ujść gruczołów Meiboma i doprowadzić do wystąpienia zespołu suchego oka. Codziennie rano, po obudzeniu, należy też dokładnie umyć oczy przed nałożeniem nowego makijażu. Podobnie istotny jak wybór makijażu jest wybór środka do demakijażu. Polecamy wybierać środki niezawierające perfum i środków konserwujących, na przykład wodę micelarną dla oczu wrażliwych w zastępstwie mleczek do demakijażu.

  • Makijaż półpermanentny

Wreszcie, należy unikać różnego rodzaju makijażu permanentnego, takiego jak sztuczne rzęsy, przedłużki oraz barwniki do rzęs, ponieważ zawierają one składniki szkodliwe dla oczu wrażliwych.

 

JEŚLI USKARŻASZ SIĘ NA DOLEGLIWOŚCI ZWIĄZANE Z SUCHOŚCIĄ OCZU, SKONTAKTUJ SIĘ ZE SWOIM OKULISTĄ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?