A A A

Warunki środowiskowe, a Zespół Suchego Oka

Influences-extérieures

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że Twoje oczy stają się bardziej suche, gdy przebywasz na zewnątrz? Jest to całkowicie normalne: warunki środowiskowe są jedną z przyczyn odczuwania suchości oczu. Wszystko wyjaśniamy w tym artykule.

 

Jaki jest związek między warunkami środowiskowymi a Zespołem Suchego Oka?

 

Warunki środowiskowe mogą przyczyniać się do rozwoju suchości oczu. Czynniki te mogą zakłócać produkcję naturalnych łez lub zwiększać ich parowanie, prowadząc do suchości, zaczerwienienia, podrażnienia i wielu innych objawów.

 

Jakie czynniki środowiskowe mogą nasilać suchość oczu?

 

  1. Suchy klimat – przebywanie w suchym klimacie lub miejscach o niskiej wilgotności, może zwiększać parowanie łez i w konsekwencji powodować lub zaostrzać Zespół Suchego Oka.
  1. Zanieczyszczenia powietrza – narażenie na zanieczyszczenie powietrza (np. pyły zawieszone, alergeny pyłku roślin), zwłaszcza te drobnocząsteczkowe lub chemiczne, może powodować podrażnienie powierzchni oka. Może również prowadzić do zwiększonego parowania łez, a w rezultacie do zwiększonego odczuwania suchości.
  1. Warunki pogodowe – ekstremalne warunki pogodowe, takie jak silny wiatr i zimno, mogą powodować zwiększone parowanie łez. Aktywność na świeżym powietrzu przy zimnej i wietrznej pogodzie zwiększa ilość łez niskiej jakości. Łzy odruchowe są reakcją na podrażnienie – mechaniczne lub chemiczne – powierzchni oka. Ich funkcja i skład jest nieco inny niż łez podstawowych, na przykład nie nawilżają one tak dobrze jak łzy podstawowe. Nadmiar łez odruchowych może prowadzić do podrażnień i niewyraźnego, rozmytego widzenia.
  1. Nadmiar słońca – zwiększona ekspozycja na słońce może mieć wpływ na odczuwanie suchości oczu ze względu na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i zmniejszenie częstotliwości mrugania. Promieniowanie UV może powodować uszkodzenia zewnętrznej warstwy rogówki, co skutkuje zwiększonym odczuwaniem suchości oczu. Ponadto, gdy jesteśmy wystawieni na bardzo jasne światło o dużym natężeniu, mamy tendencję do mrużenia oczu. To zmniejsza częstotliwość naturalnego mrugania, przez co zakłóca dystrybucję łez na powierzchni oka i jego nawilżenie.
  1. Dym tytoniowy – narażenie na dym, np. tytoniowy może mieć negatywny wpływ na nawilżenie powierzchni oka. Dym zawiera wiele chemicznych substancji drażniących i drobnych cząsteczek, które mogą podrażniać powierzchnię oka, wywoływać stan zapalny i zwiększać parowanie łez. Osoby często narażone na dym, w tym zarówno aktywni, jak i bierni palacze, mogą bardziej odczuwać dolegliwości związane z Zespołem Suchego Oka.
Wskazówki, jak zmniejszyć dolegliwości związane z Zespołem Suchego oka, gdy przebywamy na zewnątrz.

 

  • Noś okulary przeciwsłoneczne. Wysokiej jakości szkła przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV) pochodzącym ze słońca, a także przed wiatrem i cząsteczkami unoszącymi się w powietrzu. Wybierz okulary przeciwsłoneczne, które blokują promienie UVB i UVA, aby zapewnić maksymalną ochronę.
  • Używaj okularów ochronnych. Jeśli pracujesz w środowisku, w którym jesteś narażony na pył, kurz lub inne czynniki drażniące, aby zapobiec podrażnieniom oczu.
  • Nawodnienie. Upewnij się, że jesteś odpowiednio nawodniony. Pij wystarczającą ilość wody w ciągu dnia (od 1,5 do 2 litrów wody dziennie). Odpowiednie nawodnienie pomaga utrzymać produkcję łez na właściwym poziomie.
  • Unikaj przeciągów. Jeśli to możliwe, unikaj przebywania w pobliżu wentylatorów, klimatyzatorów lub innych źródeł przeciągów, które mogą przyspieszyć parowanie łez.
  • Regularne mruganie. Staraj się pamiętać o regularnym mruganiu (około 1 mrugnięcie co 4 sekundy). Mruganie pomaga równomiernie rozprowadzić łzy na powierzchni oka, co nawilża rogówkę.
  • Oczyszczanie brzegów powiek. Po przyjściu do domu po pobycie na zewnątrz, należy rozważyć oczyszczenie brzegów powiek i rzęs chusteczkami do powiek, aby usunąć nadmiar zanieczyszczeń. Wolny brzeg powiek jest miejscem, w którym gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, tłuszczu, pozostałości makijażu; tam też znajdują się otwory gruczołów Meiboma.

Należy pamiętać, że warunki środowiskowe mogą mieć różny wpływ na poszczególne osoby, w zależności od ich indywidualnej wrażliwości i nasilenia objawów Zespołu Suchego Oka.

 

JEŚLI CIERPISZ NA ZESPÓŁ SUCHEGO OKA, UDAJ SIĘ DO OKULISTY.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Autor
Autor

Kontynuuj czytanie

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować.

Udostępnij stronę przez e-mail
Udostępnij stronę na facebooku
Udostępnij stronę na Twitterze
Udostępnij stronę na linkedin
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?
Vous quittez le site en version française
En cliquant sur ce lien, vous allez quitter le site masecheresseoculaire.fr, souhaitez-vous continuer ?